Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Zioła

18 października 2002
Stosowanie ziół w żywieniu zwierząt wynika nie tylko z preferencji smakowych zwierząt, ale również z ich wpływu na organizmy zwierząt – najczęściej leczniczego. Dokładniejsza znajomość składu chemicznego i działania poszczególnych substancji na organizm zwierzęcia umożliwia bardziej racjonalne stosowanie ziół. Często wykorzystywane są pozostałości z przerobu ziół na preparaty lecznicze. Rośliny lub ich części zwierają wiele różnych substancji aktywnie odziaływujących na organizmy zwierząt. 

Dla przykładu wymienić można:

  • garbniki (rdest ptasi, kora dębu, pięciornik gęsi), które poprzez zmniejszenie przepuszczalności błon śluzowych mogą działać przeciwbiegunkowo. Mają też działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. 
  • saponiny (ziele tymianku, kwiaty nagietka) pobudzające trawienie. Mogą też rozpuszczać czerwone krwinki. U przeżuwaczy w wyniku obecności saponin w paszach, na skutek zmniejszania napięcia powierzchniowego w żwaczu tworzy się piana, która uniemożliwia odbijanie gazów i może prowadzić do wzdęć.
  • flawonidy (rumianek, dziurawiec, czosnek, kozieradka) są naturalnymi przeciwutleniaczami. Działają też rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Mają właściwości przeciwzapalne. 

To tylko niektóre przykłady związków zawartych w ziołach i ich działania. Zwykle są to mieszaniny różnych substancji. Ich działanie zależy od budowy chemicznej, koncentracji w roślinie. Znając rodzaj i zawartość tych składników można mieszać surowce zielarskie w taki sposób aby otrzymać pożądany efekt. 

Z najnowszych danych wynika, że przy pomocy wyciągów z ziół możliwe jest dezaktywowanie niektórych mykotoksyn (trichoteceny, ochratoksyna). 

Zioła nie są jednakowo pobierane przez zwierzęta. Świnie chętnie jedzą owoce jałowca, korzeń żywokostu, mniszka lekarskiego. Ptaki natomiast preferują krwawnik pospolity, lebiodę i gorczycę. Przez dodatek ziół do niektórych pasz można znacznie poprawić ich wyjadanie. Tak dzieje się np. przy dużym udziale żyta w mieszankach dla świń i wprowadzenia tam czosnku, kłączy perzu lub ziela krwawnika. 

Wiele jest ciągle niewiadomych dotyczących zawartych w ziołach związków i ich działania na organizm, a przez to na wyniki produkcyjne. Mało ciągle wiemy o pozostałościach niektórych substancji w tkankach i jaki wpływ mogą mieć na smak mięsa lub jaj. Niełatwo także określić ich jednoznaczny wpływ na procesy rozrodcze u zwierząt. Pomimo to na rynku są dostępne zioła i ich mieszanki przeznaczone dla zwierząt. 


POWIĄZANE

Od jakości kiszonki z kukurydzy, którą jedzą krowy zależy ich zdrowie oraz ilość...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 17 czerwca 2020 r., o umożliwienie ro...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 17 czerwca 2020 r. zwrócił się do Ministra R...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę