aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zjazd Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Międzyzdrojach

24 stycznia 2002

Szczecińskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego pod przewodnictwem prof. dr hab. Henryka Kamienieckiego było organizatorem odbywającego się w dniach 25-26 września br. w Międzyzdrojach LXVI Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. 

Na zjeździe w pierwszym dniu wybrano nowe władze. Cieszący się dużą popularnością dotychczasowy prezes prof. dr hab. Jan Szarek (AR Kraków) nie wyraził chęci kandydowania na drugą kadencję, rekomendując na to stanowisko prof. dr hab. Zygmunta Reklewskiego, dyrektora Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, który został jednomyślnie wybrany prezesem na najbliższą kadencję. Wybrano także nowy zarząd i komisje. Występ zespołów ludowych uświetnił pierwszy dzień zjazdu.

W drugim dniu wygłoszono kilka znakomitych wykładów. Rektor Akademii Rolniczej we Wrocławiu, prof. dr hab. Tadeusz Szulc przedstawił niezwykle ciekawy referat pt. „Przyszłość nauki i edukacji rolniczej". Obecnie zwiększa się wydajność pracy oraz globalna wartość produkcji rolniczej. Plony zbóż rzędu 80 q z hektara, czy wydajność 8-10 tys. l mleka od krowy są już dzisiaj w zasięgu wielu rolników. Integracja europejska stawia nowe wyzwania przed szkolnictwem wyższym, gdyż stopień wykształcenia społeczeństwa polskiego jest dość niski i zróżnicowany. Uczelnie rolnicze posiadają liczną kadrę naukową i dydaktyczną, ale jedynie najlepsze uczelnie, które potrafią zreformować się i zaoferować atrakcyjne kierunki mają szansę przetrwać w najbliższej przyszłości.
Dyrektor Instytutu Zootechniki w Krakowie prof. dr hab. Jędrzej Krupiński zaprezentował wykład pt. „Symbolika, tradycje, dzień dzisiejszy, a perspektywy badań zootechnicznych". Wykład ten stanowił doskonłe połączenie nauk stosowanych z naukami humanistycznymi, pokazując jak wielkim erudytą jest profesor. Dlatego skojarzenia z człowiekiem renesansu nie były obce wielu słuchaczom. 

Nowy prezes PTZ prof. dr hab. Zygmunt Reklewski przedstawił referat pt. „Kierunki badań z zakresu genetyki i hodowli zwierząt gospodarskich". W chwili obecnej najważniejsze są priorytety naukowe, gdyż przy stosunkowo niskich nakładach na badania naukowe Polski nie stać, aby rozdrabniać się na zbyt wiele kierunków. Dlatego szansy należy szukać w rozwiązywaniu większych problemów badawczych, interdyscyplinarnemu podejściu do badań, innowacyjności rozwiązań. Praktyczne możliwości wykorzystania wyników badań genetycznych i biotechnologicznych mogą przynieść rewolucyjne zmiany w rolnictwie. „Przyszłość polskiej zootechniki w świetle zachodzących procesów integracji i globalizacji" to tytuł wykładu przedstawianego przez prof. dr hab. Henryka Jasiorowskiego z SGGW Warszawa. Zachodzące równolegle procesy integracji regionalnych oraz globalizacji dotyczą także rolnictwa. Dla Polski korzystne byłoby wstąpienie na równych prawach do UE, gdyż wówczas łatwiej byłoby też bronić się przed ujemnymi skutkami globalizacji, która w świecie na pewno będzie postępować. Uczestnicy zjazdu mieli także okazję wysłuchać wykładu dr Ryszarda Kujawiaka na temat osiągnięć Sano w Polsce. Przewodniczący koła poznańskiego PTZ prof. dr hab. Andrzej Skrzydlewski już teraz zaprasza na następny 67. Zjazd Naukowy PTZ, który odbędzie się 10-12 września 2002 roku w Poznaniu.
(rk)


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę