Adama_Spyrale_1-31.05.21

Polska Izba Mleka chce więcej pieniędzy na program "szklanka mleka"

19 stycznia 2016
Polska Izba Mleka chce więcej pieniędzy na program "szklanka mleka"
PAP / Jakub Kamiński

O 20 proc. więcej środków na program "szklanka mleka" postuluje Polska Izba Mleka w wystosowanym piśmie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Ma to pozwolić na objęcie programem wszystkich dzieci w wieku szkolnym.

Pismo zostało wysłane w związku z rozpoczynającymi się w styczniu br. pracami nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2016/2017.

Polska Izba Mleka prośbę o zwiększenie budżetu na ten cel uzasadnia chęcią objęcia programem wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Do programu może dobrowolnie przystąpić każda szkoła podstawowa, a mleko mogą bezpłatnie dostawać uczniowie klas 0-VI.

"W ostatnich latach krajowy budżet programu został poważnie zredukowany, co skutkowało zmniejszeniem ilości miesięcy i dni tygodnia, podczas których dzieci otrzymywały darmowe mleko w szkole. Z uwagi na zbyt niskie środki finansowe przeznaczane na bezpłatne mleko w szkołach, wiele placówek nie miało możliwości przystąpienia do programu" - napisała Izba w piśmie do ministra.

PIM zwraca w im uwagę, że mleko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu dzieci, a większa konsumpcja na krajowym rynku pomoże w ustabilizowaniu niezwykle trudnej sytuacji na rynku mleka i dodatkowo przyczyni się do zwiększenia ceny płaconej producentom mleka.

Dyrektor PIM Agnieszka Maliszewska wyjaśniła PAP, że obecnie w szkołach jest więcej dzieci niż kilka lat temu i by wszystkie mogły skorzystać z tej akcji potrzeba jest więcej pieniędzy. W programie uczestniczy ponad 14 tys. placówek. Obecnie mleko pije ok. 2,5 mln dzieci, z tego 2,3 mln ze szkół podstawowych.

Ze "szklanki mleka" korzysta też część przedszkoli oraz gimnazjów. Do tego programu dopłaca Fundusz Promocji Mleka oraz UE.

Polska Izba Mleka wnioskuje także o przywrócenie finansowania dostarczanego do szkół mleka przez cały rok szkolny, czyli 10 miesięcy i 5 dni w tygodniu. Obecnie dzieci dostają mleko (lub jogurt) trzy razy w tygodniu przez 8 miesięcy w roku.

W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano na program "szklanka mleka" - 118 mln zł i pieniądze te mają sfinansować program w roku szkolnym 2015/2016. Jak wyjaśniła Maliszewska, zwiększenie budżetu dotyczy zaś przyszłego roku szkolnego 2016/2017.

(PAP)


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę