POLSKA – W OKRESIE I - X 2015 ROKU WYHAMOWAŁ HANDEL ZAGRANICZNY CUKREM

14 stycznia 2016
POLSKA  – W OKRESIE I - X 2015 ROKU WYHAMOWAŁ HANDEL ZAGRANICZNY CUKREM

W  pierwszych 10 miesiącach  2015  roku  wywóz  polskiego  cukru  obniżył  się  w  relacji  rocznej, jednocześnie jego przywóz uległ głębokiej redukcji. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem było dodatnie i poprawiło się w relacji rocznej.

Eksport zmniejszył się dynamiczniej wartościowo niż ilościowo, podobnie było w przypadku spadku importu. Należy to łączyć z obniżką cen. Warto zauważyć, że wyniki za pierwsze półrocze wykazywały mniejsze spadki wywozu w relacji rocznej, ale załamanie importu było wówczas głębsze–przywóz nieco przyspieszył w drugiej połowie roku, a wywóz wyhamował.W pierwszych 10 miesiącach 2015 roku eksport cukru z Polski wyniósł 343,8 tys.  ton,  a  jego wartość 151,6 mln €. Oznacza to spadek r/r o odpowiednio 12 i  19%. Średnia wartość eksportu obniżyła się o 9%  do  441 €/t, czyli do około 1,84zł/kg.

Głównym odbiorcą polskiego cukru w omawianym  okresie  były  kraje  unijne,  gdzie  trafiło 69% wywozu.  Do  UE  cukier  sprzedawano średnio po 473 €/t (-12%  r/r),  czyli  po  ~1,97zł/kg.

Do krajów trzecich cukier trafiał średnio po 371 €/t  (+10%  r/r),  czyli  po  ~1,55 zł/kg.  Głównymi  odbiorcami  wśród  krajów  unijnych  były Niemcy, Grecja, Litwa i Łotwa, a z krajów pozaunijnych Izrael, Kazachstan, Rosja i Liban.

FAPA/FAMMU na podstawie MRiRW


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...

Z inicjatywy Posła Jerzego Małeckiego, grupa parlamentarzystów za pośrednictwem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę