informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

POLSKA – W OKRESIE I - X 2015 ROKU WYHAMOWAŁ HANDEL ZAGRANICZNY CUKREM

14 stycznia 2016
POLSKA  – W OKRESIE I - X 2015 ROKU WYHAMOWAŁ HANDEL ZAGRANICZNY CUKREM

W  pierwszych 10 miesiącach  2015  roku  wywóz  polskiego  cukru  obniżył  się  w  relacji  rocznej, jednocześnie jego przywóz uległ głębokiej redukcji. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem było dodatnie i poprawiło się w relacji rocznej.

Eksport zmniejszył się dynamiczniej wartościowo niż ilościowo, podobnie było w przypadku spadku importu. Należy to łączyć z obniżką cen. Warto zauważyć, że wyniki za pierwsze półrocze wykazywały mniejsze spadki wywozu w relacji rocznej, ale załamanie importu było wówczas głębsze–przywóz nieco przyspieszył w drugiej połowie roku, a wywóz wyhamował.W pierwszych 10 miesiącach 2015 roku eksport cukru z Polski wyniósł 343,8 tys.  ton,  a  jego wartość 151,6 mln €. Oznacza to spadek r/r o odpowiednio 12 i  19%. Średnia wartość eksportu obniżyła się o 9%  do  441 €/t, czyli do około 1,84zł/kg.

Głównym odbiorcą polskiego cukru w omawianym  okresie  były  kraje  unijne,  gdzie  trafiło 69% wywozu.  Do  UE  cukier  sprzedawano średnio po 473 €/t (-12%  r/r),  czyli  po  ~1,97zł/kg.

Do krajów trzecich cukier trafiał średnio po 371 €/t  (+10%  r/r),  czyli  po  ~1,55 zł/kg.  Głównymi  odbiorcami  wśród  krajów  unijnych  były Niemcy, Grecja, Litwa i Łotwa, a z krajów pozaunijnych Izrael, Kazachstan, Rosja i Liban.

FAPA/FAMMU na podstawie MRiRW


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Jako społeczeństwo rozwijające się dopiero od niedawna poczuliśmy konieczność db...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę