aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Alergenne drzewa

19 marca 2004

Zaczęły się cierpienia osób uczulonych na pyłki olchy i leszczyny, które, zdaniem lekarzy, należą do bardzo agresywnych alergenów.

Już od lutego przychodzili pierwsi pacjenci uskarżający, z powodu pylenia drzew - mówi dr Barbara Żurek, specjalista alergolog i chorób płuc z opolskiej Poradni "Allergovita". - Drzewa, po trawach i zbożach, należą bowiem do najczęstszych uczulaczy. A "produkowane" przez nie pyłki uważa się za agresywne dlatego, że alergia na nie przechodzi potem często w astmę oskrzelową. Dlatego dolegliwości wywołanych pyleniem drzew absolutnie nie można bagatelizować.

U osób uczulonych na pyłki olchy i leszczyny oraz na inne drzewa pojawiają się następujące symptomy:

  • łzawienie oczu
  • duszności
  • zmiany skórne w postaci wysypki i pokrzywki na odsłoniętych częściach ciała: zwłaszcza na twarzy, powiekach i często wokół ust. 
  • katar

- W okresie pylenia drzew u pacjentów cierpiących z ich powodu nie można przeprowadzać odczulania, aby nie dodawać im alergenów - podkreśla dr Barbara Żurek. - Natomiast stosuje się leczenie objawowe, aby zminimalizować ich dolegliwości i nie dopuścić do zaostrzenia alergii.
Osoby uczulone na pyłki drzew mają podwójnego pecha, gdyż często cierpią jednocześnie na krzyżową alergię pokarmową. Jeśli ktoś źle reaguje na olchę i leszczynę, to w okresie ich pylenia może też zareagować alergią po zjedzeniu jabłka czy selera, choć spożycie tego owocu lub warzywa jesienią, gdy te drzewa nie pylą, nie wywoła u nich żadnej reakcji.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę