Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

ARR nie podniesie ceny pszenicy w skupie

29 lipca 2003

Zbiory zbóż w tym roku będą mniejsze o około 2 mln ton niż w roku ubiegłym. Takie szacunkowe dane podał w Polskim Radiu prezes Agencji Rynku Rolnego Zbigniew Izdebski. Słabe będą także zbiory rzepaku.

Gość Sygnałów Dnia podkreślił, że pełne szacunkowe dane na ten temat ogłosi dzisiaj GUS.
 
Zbigniew Izdebski podkreślił, że w związku ze słabszymi zbiorami konieczny będzie na wiosnę przyszłego roku import zbóż, szczególnie pszenicy konsumpcyjnej. Agencja Rynku Rolnego posiada rezerwy strategiczne zboża. Bardzo niewiele jest jednaj zboża z rezerw interwencyjnych, gdyż ponad 400 tysięcy ton pszenicy zostało sprzedane w maju, kiedy groził nam duży wzrost cen chleba.
 
Szef Agencji Rynku Rolnego powiedział, że ceny produktów zbożowych będą zależeć od tego w jakiej cenie kupimy zboże z importu.
 
Według Zbigniewa Izdebskiego realizacja propozycji Kółek Rolniczych i Krajowej Federacji Producentów zbóż, które proponują podniesienie ceny tony pszenicy w skupie z 440 do 460-500 złotych nie jest możliwa. Szef Agencji Rynku Rolnego wyjaśnił, że byłoby to równoznaczne z zerwaniem zawartych wcześniej umów cywilno-prawnych. Agencja musiałaby ponieść duże koszty związane z zerwaniem tych umów.
 
Zbigniew Izdebski powiedział, że na warszawskiej giełdzie towarowej stale wyprzedawane są duże zapasy wieprzowiny. Dodał, że zapasy tego mięsa zostaną wykorzystane dwojako. 40 tysięcy ton wieprzowiny przygotowane jest jako forma zapłaty w przetargu za samolot specjalnego przeznaczenia. Znaczna część rezerwy - 15 tysięcy ton - zostanie przeznaczona na realizację programu pomocy charytatywnej.
 
Ponadto tworzone są rezerwy wieprzowiny, gdyż będzie jej mniej w związku ze słabymi tegorocznymi zbiorami zbóż.


POWIĄZANE

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę