ARR otrzymała oferty sprzedaży 221 tys. ton zbóż

7 lutego 2005

Około 221 tys. ton zbóż zaoferowali Agencji Rynku Rolnego (ARR) przedsiębiorcy i rolnicy do sprzedaży w ramach unijnej interwencji - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

Dotychczas Agencja podpisała umowy na zakup ok. 193 tys. ton ziarna, w tym ok. 141 tys. ton pszenicy, 1,7 tys. ton jęczmienia i 50 tys. ton kukurydzy. Do magazynów Agencja przyjęła 66 tys. ton.

Jak wyjaśnił rzecznik, zboże oferują przede wszystkim duże firmy skupowe, gdyż minimalna partia zakupu przy dostawie do magazynu interwencyjnego wynosi 80 ton.

Cena skupowanego zboża spełniającego unijne parametry jakościowe jest taka sama we wszystkich krajach UE i wynosi w listopadzie 101,31 euro za tonę, powiększana jest co miesiąc o 0,46 euro za tonę. Jest to cena, która jest przeliczana według oficjalnego kursu na złotówki w dniu pierwszej dostawy do magazynu.

Średnia cena pszenicy w ostatnim tygodniu kształtuje się na poziomie od 393 do 450 zł/t, średnio - 412 zł za tonę. Najniższą cenę odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim, najwyższą - w woj. świętokrzyskim.

W całej UE zaoferowano do sprzedaży (stan na 30 stycznia br.) 8,352 mln ton zbóż. Najwięcej na Węgrzech prawie 3 mln ton, w Niemczech około 2 mln ton, w Czechach 756 tys. ton, we Francji - 600 tys. ton, w Słowacji - 200 tys. ton, na Litwie - 100 tys. ton, na Łotwie - 12 tys. ton.

Według szacunków ARR, interwencyjny skup zbóż może wynieść do 700- 750 tys. ton. Oferty będą przyjmowane do końca maja 2005 roku, zaś dostawy mogą być realizowane do końca lipca.


POWIĄZANE

Bayer, w ramach swojego zobowiązania do wspierania plantatorów - za pośrednictwe...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę