aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARR: Skupiono prawie 3 mln ton zboża

15 września 2003

Agencji Rynku Rolnego udało się już skupić prawie 3 mln ton zboża, w tym 2,5 mln ton pszenicy. To więcej niż przed rokiem. Sytuacja wraca do normalności - mówią przedstawiciele firm skupujących zboże. Do końca października jest jeszcze sporo czasu. Nawet jeśli teraz skup przyhamował, to dlatego że rolnicy zajęci są kończeniem prac polowych. Ale wielu z nich dzwoni i umawia się na późniejsze terminy, bojąc się, czy nie skończą się limity.

Zwyciężył rozsądek komentują właściciele elewatorów. Rolnicy zrozumieli, że oferowana im w skupie interwencyjnym cena – teraz 560 zł/tonę a w przyszłym miesiącu 570 zł/tonę – jest na tyle atrakcyjna, że ziarno warto sprzedać. Szczególnie, że pieniądze są pewne nie tak jak na wolnym rynku. Przetrzymują zboże w nieodpowiednich warunkach istnieje ryzyko zaatakowana go przez szkodniki, a wtedy z zyskiem można się pożegnać. Bo ziarna z rozkruszkiem czy trojszykiem nikt nie kupi. 
 
Najwięcej, bo prawie 400 tys. ton pszenicy odstawili do skupu rolnicy w woj. warmińsko-mazurskim. Niewiele mniej na Dolnym Śląsku. Tymczasem w woj. świętokrzyskim skupiono zaledwie 18 tys. ton. 
 
W skupie żyta przoduje Wielkopolska. Tam do elewatorów trafiło już 75 tys. ton tego ziarna. Około 60 tys. ton na Warmii i Mazurach i w woj. zachodniopomorskim.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę