Australia chce gwarancji na owce

2 grudnia 2003

Australia chce pisemnych gwarancji rządu Kuwejtu, że przyjmie on 70 tysięcy owiec, przeznaczonych na eksport do tego kraju i nakarmionych przez obrońców praw zwierząt paszą z wieprzowiną.

Australijskie władze chcą uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w sierpniu, gdy Arabia Saudyjska odmówiła przyjęcia 58 tysięcy owiec, twierdząc że część z nich jest chora. Zwierzęta przez dwa miesiące przebywały na dryfującym statku "Cormo Express" - prawie pięć tysięcy zmarło z braku wody i upałów. Ostatecznie, za dopłatą rządu Australii, zwierzęta zgodziła się przyjąć w końcu października Erytrea.

W listopadzie obrońcy praw zwierząt, uważający, że eksport żywych owiec do państw Zatoki Perskiej urąga wszelkim zasadom, nakarmili kolejną partię (przeznaczoną dla Kuwejtu) owiec paszą z dodatkiem wieprzowiny licząc, że w takiej sytuacji ich mięso nie będzie koszerne i kraje islamskie zrezygnują z kupna stada. Owce wartości ok. 7 milionów dolarów znajdują się w porcie w australijskim stanie Wiktoria, czekając na załadunek.

Kraje islamskie ze względów religijnych kupują w Australii żywe owce, co ma gwarantować, iż ich ubój na miejscu jest zgodny z prawami islamu. Mimo protestów obrońców praw zwierząt rząd australijski popiera tego rodzaju transakcje, przynoszące krajowi znaczne zyski szacowane na 720 mln dolarów rocznie.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę