aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Balkonowe nowinki

19 kwietnia 2004

Miejmy nadzieję, że przygruntowe przymrozki nie zagrożą już roślinom wysadzanym do skrzynek balkonowych. Co roku w kwietniu i maju właściciele tych mini ogrodów dokładają wielu starań by wybrać najpiękniejsze kwiaty. Pomagają im w tym ogrodnicy w każdym sezonie pojawiają się nowe oryginalne gatunki roślin tarasowych.

Do zainteresowania się uprawą kilku z nich chcemy teraz Państwu zachęcić. A właściwie do tworzenia z nich kompozycji. Takie różnobarwne skrzynki z pewnością będą interesującym akcentem na tarasach i balkonach. Można je także postawić w ogrodzie na przykład przy krawędzi trawnika lub w zakolu ścieżki.

Wielu z Państwa z pewnością rozpoznało te oryginalne kwiaty to BIDENS nazywany też "złotym deszczem". Choć prawidłowo powinniśmy mówić uczep rózgowaty. To polska nazwa. Ale nie brzmi ciekawie. Dlatego pozostańmy przy BIDENSIE. To bardzo ekspansywna roślina. W metrowej skrzynce sadzi się jedną najwyżej dwie sadzonki. I jeszcze jedna ważna uwaga. BIDENS wymaga regularnego i bardzo obfitego podlewania oraz częstego nawożenia.

Ale nie tylko kwiaty powinny być ozdobą takich balkonowych kompozycji. Interesującym uzupełnieniem są rośliny o barwnych liściach. Bez wątpienia można do nich zaliczyć PLECTRANTUS-a. To bardzo dekoracyjna roślina o zwisających pędach, które dorastają nawet do 2 - 3 metrów. Ich ozdobą są jasnozielone, biało obrzeżone liście. PLECTRANTUS lubi miejsca półcieniste. Podłoże zaś żyzne, próchniczne i stale wilgotne. Rośliny trzeba też często uszczykiwać, wtedy lepiej się rozkrzewiają.

Do roślin tarasowych, których ozdobą są barwne liście zalicza się też dwie odmiany SZAŁWII LEKARSKIEJ. Prezentowana roślina o zielonych blaszkach z jasnożółtym obrzeżeniem to ICTERINA. Poleca się ją do uzupełniania kompozycji z roślin obficie kwitnących. SZAŁWIA lubi miejsca słoneczne i lekko wilgotne oraz żyzne podłoże.

Podobne wymagania ma PURPURAESCENS - odmiana szałwii, której grube, omszałe blaszki mają fioletowo-zielone brzegi. Można ją użyć do tworzenia kompozycji z innymi roślinami tarasowymi.

W tarasowych kompozycjach dobrze czują się także LANTANY. To rośliny o ciemnozielonych lub biało-zielonych, pstrych listkach. Ich ozdobą są także główkowate kwiatostany mogą być one żółte, pomarańczowe bądź dwubarwne - żółto-pomarańczowe. LANTANA dobrze rośnie w słońcu jak i w półcieniu. Nie znosi tylko przesuszenia podłoża.

ARGYRANTHEMUM FRUTECCENS - czyli bardziej swojsko rumianki lub margerytki to grupa złocieni, które są polecane do uprawy w pojemnikach. Dorastają do 40-50 cm. Rośliny potrzebują dużo słońca i żyznej, wilgotnej gleby. Wśród oferowanych odmian można spotkać rośliny o pojedynczych, półpełnych lub pełnych koszyczkach.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę