CTR_80917

BASF i Monsanto ogłosiły podpisanie umowy o współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych i komercjalizacji w dziedzinie biotechnologii roślin

3 kwietnia 2007
Umowa globalna ma na celu rozwój roślin dających wysokie plony, bardziej odpornych na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak np. susza. Na sfinansowanie współpracy przeznaczone zostaną środki w wysokości 1,5 miliarda USD/1,2 miliarda EUR.
Pierwsze produkty mają być wprowadzone na rynek na początku następnej dekady.

BASF i Monsanto ogłosiły 21.03.2007 r. długoterminową współpracę w zakresie prac badawczo-rozwojowych i komercjalizacji w dziedzinie biotechnologii roślin, która skoncentruje się na rozwoju roślin wysokoplonujących, bardziej odpornych na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak susza.

W okresie współpracy, spółki zapewnią wspólny budżet na poziomie 1,5 miliarda USD/1,2 miliarda EUR na sfinansowanie specjalistycznych badań nad rozwojem cech zapewniających wysokie plony i tolerancję na trudne warunki u takich roślin jak kukurydza, soja, bawełna oraz rzepak. Współpraca obejmie obecne i planowane programy dotyczące zwiększenia wysokości plonów i tolerancji na trudne warunki. W jej zakres wejdą przedsięwzięcia opracowane przez niezależne działy badań i rozwoju w dziedzinie biotechnologii roślin w każdej ze spółek. Pierwsze produkty będące wynikiem współpracy mają być wprowadzone na rynek na początku następnej dekady.

– Jesteśmy ogromnie zadowoleni z nawiązania współpracy z firmą Monsanto, która jest silnym partnerem o wyjątkowym potencjale – stwierdził Peter Oakley, członek Zarządu BASF odpowiedzialny za dział Produktów dla Rolnictwa oraz Żywienia - Jest to duży krok naprzód w kierunku zapewnienia rolnikom roślin dających wysokie plony, co pomoże im w zaspokojeniu rosnącego popytu ze strony przemysłu spożywczego, jak również segmentu energii odnawialnych.

– Cieszymy się z możliwości współpracy z BASF, co zwiększy nasze możliwości w zakresie identyfikacji i komercjalizacji nowych cech genetycznych, które mogą zapewnić istotną wartość dodaną dla rolników – powiedział Robb Fraley, dyrektor naczelny ds. technologii i zastępca prezesa Zarządu Monsanto.
W ramach współpracy:
Spółki utworzą i będą wspólnie zarządzać wyspecjalizowaną grupą, która skoncentruje się na rozwoju roślin dających wysokie plony, zapewniających takie same plony w niekorzystnych warunkach środowiskowych, takich jak susza.
Obie spółki będą dodatkowo prowadzić niezależne programy badania cech genetycznych.
Każda spółka wyznaczy specyficzne geny z różnych programów i najbardziej obiecujące geny zostaną objęte przyśpieszonymi wspólnymi pracami badawczymi i komercjalizacją prowadzoną przez Monsanto.
Dwie spółki stworzą razem więcej realnych przedsięwzięć badawczych niż mogłyby opracować niezależnie, co przyśpieszy badania nad nowymi produktami i zapewni szybsze wprowadzenie na rynek większej liczby cech.
Wybrane przedsięwzięcia będą finansowane wspólnie, przy równym podziale kosztów w każdej fazie prac rozwojowych, w miarę postępującej komercjalizacji wybranych genów.
Produkty opracowane w ramach wspólnych prac badawczo rozwojowych będą wprowadzane na rynek przez Monsanto. Spółki uzgodniły podział zysków związanych z komercjalizacją produktów: Monsanto ma otrzymywać 60% zysków netto, a BASF – 40%.

Firma Monsanto podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z BASF ze względu na naszą doskonałą pozycję w dziedzinie rozwoju cech genetycznych, które istotnie wzmocnią wymienione cztery rośliny podstawowe. Dla BASF, doświadczenie Monsanto w komercjalizacji materiału siewnego nowych odmian zapewnia, że innowacje BASF szybko dotrą do jak najszerszej grupy rolników.

Uzgodniona współpraca dodatkowa
Poza nawiązaniem opisanej współpracy, spółki ogłosiły dzisiaj również podjęcie oddzielnej współpracy związanej z rozwojem i komercjalizacją w zakresie badań metod kontroli mątwika sojowego, pasożytniczego nicienia, którzy może zniszczyć lub znacznie obniżyć plony soi.

Współpracę w obu dziedzinach będą prowadzić Monsanto i BASF Plant Science – spółka BASF zajmująca się biotechnologią roślin.

– Oczekuję, że ta umowa zwiększy poziom plonów z hektara osiąganych przez rolników – naszych klientów i zapewni dodatkowe zapotrzebowanie na innowacyjne produkty ochrony roślin, co będzie miało pozytywny wpływ na firmę BASF, która tym samym potwierdza ciągłe inwestycje w tym obszarze – powiedział Michael Heinz, dyrektor działu Produkty dla Rolnictwa firmy BASF.
Podpisana umowa nie obejmuje prowadzonych przez BASF przedsięwzięć Clearfield i Cultivance.

– Nawiązana współpraca potwierdza, że BASF w dalszym ciągu pracuje nad innowacjami, aby spełniać potrzeby naszych klientów z różnych segmentów. Nasi klienci zainteresowani projektem CLEARFIELD wiedzą, że w ciągu następnych pięciu lat wprowadzimy nowe cechy ryżu, pszenicy, słonecznika, rzepaku (canola) i innych roślin – powiedział Emmanuel Butstraen, wiceprezes grupy ds. globalnego marketingu strategicznego działu Produktów dla Rolnictwa i dodał  – Te nowe cechy opracowane w ramach CLEARFIELD, wraz ze specjalnymi herbicydami, oznaczają system ochrony roślin zapewniający naszym klientom wzrost wartości. Będziemy kontynuować inwestycje i rozwój dodatkowych cech/systemów ochrony roślin.


BASF The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Swoim klientom oferuje szeroki asortyment produktów, który obejmuje: chemikalia, tworzywa sztuczne, produkty uszlachetniające, środki ochrony roślin i chemikalia specjalne, sięgając aż do ropy naftowej i gazu ziemnego. Jako wiarygodny partner dla wielu branż, dostarcza inteligentne rozwiązania oraz innowacyjne produkty, czym przyczynia się do sukcesów osiąganych przez swoich klientów. BASF stale rozwija swoje technologie, wykorzystując je do tworzenia nowych, perspektywicznych rynków. Działania BASF łączą w sobie sukces ekonomiczny, ochronę środowiska oraz odpowiedzialność społeczną, co w znaczący sposób wpływa na lepszą przyszłość. Firma zatrudnia na całym świecie ponad 95 000 pracowników. W roku 2005 koncern BASF uzyskał obrót rzędu ponad 42,7 mld Euro. BASF jest notowany na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA), Zurychu (BAS) oraz w Nowym Jorku (BF). Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.basf.com

BASF Polska Sp. z o.o. jest na rynku polskim ważnym partnerem
w przemyśle i rolnictwie. W swojej obecnej formie powstała w 1992 roku. Oferuje ponad 8-tysięczną paletę produktów i rozwiązań w prawie wszystkich branżach, m.in. w budownictwie, rolnictwie, petrochemii, przemyśle samochodowym, elektronicznym, włókienniczym, opakowań i artykułów spożywczych, papierniczym, kosmetycznym i środków czyszczących. BASF Polska zatrudnia łącznie 202 pracowników. Centrala firmy mieści się w Warszawie. BASF posiada także zakład premiksów w Kutnie oraz 4 pola doświadczalno-demonstracyjne, gdzie prowadzone są badania w lokalnych warunkach glebowo-klimatycznych nad nowoczesnymi środkami ochrony roślin. W Kutnie wytwarzane są mieszanki do pasz dla zwierząt, które spełniają najwyższe światowe standardy jakości (ISO 9001:2000 i ISO 140001). W roku 2005 BASF Polska osiągnęła obrót przekraczający 1,24 mld PLN.

POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę