aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Będą protesty?

27 lipca 2004

Producenci owoców miękkich stracili cierpliwość. Od dzisiaj w całym kraju zostały wstrzymane dostawy wiśni i czarnych porzeczek. Niewykluczone, że od jutra zaczną się blokady zakładów przetwórczych.

Opłacalność produkcji wiśni i czarnej porzeczki jest w tym roku tak niska, że wielu plantatorów postanowiło, że owoce nie będą zbierane. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką decyzję. Producenci owoców miękkich o pomoc zwrócili się już do Ministerstwa Rolnictwa, które obiecało wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta zbadać czy zakłady przetwórcze nie stosują zmowy cenowej.

Na forum Unii Europejskiej ma być także postawiony wniosek o zwiększenie ceł na owoce miękkie spoza Unii, jednak wszystkie te działania są pracochłonne i mazowieccy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Wstrzymanie dostaw ma wymóc na zakładach przetwórczych podniesienie cen skupu. Plantatorzy mówią, że zakłady mogą sobie na to pozwolić, gdyż owoce na przetworzeniu na mrożonki lub koncentrat są sprzedawane bardzo drogo.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę