aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bimber też zdrożeje

8 września 2003

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zdrożeje cukier. Wyższe ceny to kąsek dla pośredników, którzy chcą wykupić cały zapas zalegający w magazynach Krajowej Spółki Cukrowej.

Dotychczasowe rozmowy KSC i zachodnich koncernów w sprawie zagospodarowania 250 tys. ton nadwyżki cukru kończyły się fiaskiem. Tymczasem pojawiło się wyjście z sytuacji. Do Ministerstwa Skarbu Państwa i Krajowej Spółki Cukrowej zgłaszają się firmy, które chcą kupić cukier (m.in. ED&F MAN, Rabobank i OMAK). – Wiele z nich chce wykupić cały zapas spółki – potwierdza Lechosław Draeger, p.o prezesa Polskiego Cukru. 

Mimo że KSC potrzebuje pieniędzy (np. 750 mln zł na tegoroczną kampanię), a pierwsze półrocze b.r. zamknęła z 40 mln zł strat, decyzja o sprzedaży cukru nie jest łatwa. – Oddamy zapasy, oddamy rynek – stwierdza prezes Draeger. Poza tym w wielu fabrykach KSC cukier jest zastawem pod kredyt, dlatego pośrednicy chcą gwarancji skarbu państwa. 

Szok cenowy
Zainteresowanie cukrem rośnie, bo po wejściu Polski do Unii Europejskiej czekają nas podwyżki. Obecnie kilogram cukru kosztuje ok. 1,8 zł (tyle wynosi cena interwencyjna). Jednak już za kilka miesięcy hurtownie będą sprzedawać go po ok. 2,6 zł/kg, a to oznacza, że klienci na kilogram cukru wydadzą ok. 3 zł.

Cukier gromadzą nie tylko pośrednicy. Zapasy rosną m.in. w fabrykach słodyczy. Bydgoska Jutrzenka zgromadziła ok. 6 tys. ton. – Zapas wystarczy nam na kilka miesięcy po integracji z Unią Europejską – mówi prezes Grzegorz Dołkowski. – Dzięki temu unikniemy szoku cenowego. 

Tylko nie z agencji
Tymczasem brakuje chętnych na zapasy Agencji Rynku Rolnego. – Cukier na rynek krajowy nie sprzedaje się w ogóle – zauważa Katarzyna Szaniawska z Warszawskiej Giełdy Towarowej. Na ostatniej sesji nabywcy nie znalazł ani kilogram spośród 2,7 tys. ton wystawionych przez agencję. Nie pomogła nawet ostania obniżka cen do 1,7 zł/kg. Nieco lepiej sprzedaje się cukier kwoty C przeznaczony na eksport bez dopłat ARR. W minioną środę klienci kupili na WTG 50 ton po 80 gr/kg.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę