aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Blady strach padł na producentów ziemniaków

12 listopada 2002

Zaproponowany przez kraje Piętnastki limit produkcji jest ponad dwa razy niższy niż wynosi krajowe spożycie. Jeżeli Unia podtrzyma swoje decyzje, to będziemy zmuszeni zamknąć kilka z trzynastu zakładów. Kilkaset osób straci pracę, a rolnikom przestanie opłacać się sadzić ziemniaki.

Wydawałoby się, że producenci ziemniaków odetchnęli z ulgą. W tym roku weszła w życie ustawa wprowadzające dopłaty do produkcji. I tak rolnik dostaje 96 zł dopłaty do tony skrobi, czyli około 20 zł do tony ziemniaków. Producent skrobi dostaje 60 zł. W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano 240 tys. ton skrobi. Takie też jest u nas spożycie. Ale Unia proponuje nam limit w wysokości zaledwie 90 tys. ton. Gdyby tej decyzji nie udało się zmienić, wielu rolników musiałoby zaprzestać produkcji. Byłby to też koniec dla kilku z trzynastu produkujących skrobię zakładów.

Wiele z nich wciąż nie może spłacić zaciągniętych przed laty kredytów, a także otrząsnąć się ze skutków feralnego roku 1999, kiedy to ceny spadły poniżej złotówki za kilogram. Oznacza to zredukowanie w takim procencie bazy produkcyjnej i surowcowej czyli właściwie zamknięcie połowy zakładów – mówi Ryszard Jankowski, prezes Zarządu Zakładu Produkcji Skrobi "Elipsa" w Kątach Wrocławskich.

Produkcja ziemniaków skrobiowych jest bardziej rentowna niż zbóż czy buraków, bo nie wymaga aż tak dużych nakładów. Rolnikom, którzy zaopatrzyli się w kosztowny sprzęt do zbioru ziemniaków, trudno byłoby się przestawić na inny rodzaj produkcji.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę