CTR_80917

Bój o kwaśne jabłka przemysłowe

25 sierpnia 2005

Rok temu sadownicy narzekali na niskie ceny jabłek i nieopłacalność produkcji. Teraz, na początku sezonu już widać, że takiego problemu nie będzie. Rolnicy, którzy mają wczesne odmiany kwaśnych jabłek przemysłowych mogą teraz przebierać w ofertach zakładów przetwórczych, które biją się o te owoce. Są nawet obawy, że towaru może zabraknąć. Cena już poszła do góry i za kilogram przetwórnie płacą od 24 do 38 groszy.

A to nie koniec, bo cena może wynieść nawet 50 groszy za kilogram - uważa Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Powód? Za sprawą wiosennych przymrozków owoców jest o ponad jedną czwartą mniej niż rok temu. Sadownicy mają jednak problem. Boją się, że mimo niższych zbiorów, trudno będzie im sprzedać jabłka konsumpcyjne. Nasi wschodni odbiorcy - głównie Rosjanie - z powodu napięć politycznych mogą bardzo ograniczyć zakupy w Polsce. A to może oznaczać tylko jedno - spadek cen, bo jabłek deserowych będzie za dużo w stosunku do popytu na naszym rynku i nie jest wykluczone, że część z nich trafi do przemysłu.

Niewielka podaż śliwek sprawiła, że ich ceny są wyższe niż rok temu nawet o 30 procent. Podobnie jest w przypadku gruszek czy wiśni. Ale rekordy biją ceny moreli. W zeszłym roku za kilogram tych owoców producenci dostawali najwyżej półtora złotego. Dziś cena jest trzykrotnie wyższa.

Wraz ze wzrostem podaży spadają ceny większości warzyw. Tanieją pomidory, papryka, kapusta i kalafiory. Te ostatnie były w tym roku wyjątkowo drogie. Za kilogram dobrej jakości kalafiorów trzeba było zapłacić nawet o 40 procent więcej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę