EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Brak eko - środków

30 kwietnia 2007
Czy pali się zielone światło dla produkcji żywności ekologicznej w Polsce? Zdania są podzielone. Z jednej strony liczba gospodarstw po naszym wejściu do unii europejskiej wzrosła prawie trzykrotnie, a z drugiej brakuje jeszcze odpowiednich uregulowań prawnych.

10 tysięcy gospodarstw ekologicznych na półtora miliona. Czy to dużo? Zdaniem ekspertów nie ma powodów do dumy. Co prawda statystycznie jesteśmy na 5 miejscu w Europie, jeżeli chodzi o przyrost powierzchni ekologicznej, ale dużo gorzej wygląda sprawa udziału w rynku. Bo jest to zaledwie 1%. I tu jesteśmy daleko w tyle nie tylko za Austrią, Szwajcarią czy Włochami, ale także wyprzedzają nas Estończycy oraz Czesi.

Stanisław Ziemba Przewodniczący rady gospodarski Żywności: Polska jeśliby nie rozwijała produkcji ekologicznej to będzie konsumowała produkcje ekologiczną rolników z innych krajów Unii Europejskiej.

Zdaniem rolników oraz przedstawicieli jednostek certyfikujących głównym problemem, który ogranicza rozwój produkcji ekologicznej to brak biologicznych środków ochrony roślin.

Jerzy Szymona dyrektor jednostki certyfikującej: - Nie mamy zarejestrowanego ani jednego środka do zwalczania szkodników bardzo popularnych na przykład na stonkę ziemniaczaną na rolnicę na szkodniki, które dziesiątkują warzywa.

A w krajach sąsiednich rolnicy mają do wyboru kilka biologicznych środków ochrony roślin.

Piotr Osik Prezes Polskiego Towarzystwa Rolników Ekologicznych: -Są czynione prace od dłuższego czasu mamy nadzieję, że to wszystko już niedługo ulegnie zmianie, że te preparaty, które są w krajach Unii Europejskiej będą dopuszczone i u nas do obrotu.

Resort rolnictwa oczywiście zapewnia, że robi wszystko, aby powstawało u nas jak najwięcej gospodarstw ekologicznych. Ale to wymaga czasu. Pytanie, jak długo rolnicy będą musieli czekać na dopuszczenie do obrotu środków biologicznych na razie pozostaje bez odpowiedzi.

POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę