aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obsada roślin na plantacji buraka cukrowego

5 maja 2005

Obsada buraków, czyli liczba roślin na jednostce powierzchni plantacji, jest nie tylko wskaźnikiem określającym terminowość i dokładność wykonywania zabiegów uprawowych w okresie jesiennym i wiosennym oraz siewu, ale również decyduje o wielkości plonu i jakości technologicznej korzeni.

Według wielu autorów i badań własnych, najwyższe plony korzeni i najlepszą ich jakość technologiczną można uzyskać, gdy obsada buraków przy zbiorze, równomiernie rozmieszczona w rzędzie, wynosi w granicach 75 - 95 tys. szt. na 1 ha. (tab.).

Wpływ końcowej obsady buraków na plony korzeni i cukru oraz zawartość cukru

 KOB

 Plony z ha ( t )

 Zawartość

 (tys./ha)

 korzeni   

 cukru

 cukru %

 57,2

46,0  

4,7

15,1

 66,3

46,3

5,7

15,3

 74,7

48,0

6,0

15,4 

 85,6

51,9

6,2

15,4 

 93,3

46,0

5,6

15,2

 109,9

45,7

5,5

15,0


W korzystnych warunkach glebowo - pogodowych, można również uzyskać wysokie plony, gdy liczba roślin buraka wynosi poniżej 75 tys. szt. na 1 ha. Przekroczenie 100 tys. roślin na 1 ha wiąże się ze wzrostem udziału buraków małych, złą pracą kombajnu i nieprawidłowym ogławianiem, ale również ze wzrostem potrąceń za zanieczyszczenia, a tym samym z obniżeniem plonu realizowanego w cukrowni.

Obniżenie obsady poniżej 60 tys. jak i zwiększenie obsady powyżej 95 tys. szt. na 1 ha zmniejsza zarówno plon korzeni, jak i plon cukru z uwagi na pogorszenie jakości przerobowej korzeni. Należy więc pamiętać, że zarówno zbyt mała z przepustami, jak i zbyt duża zagęszczona obsada buraków na plantacji jest niekorzystna.

Mała obsada roślin przyczynia się do wzrostu korzeni zbyt dużych i bardzo wystających nad powierzchnią gleby, które podczas zmechanizowanego zbioru mogą być uszkadzane przez zespół ogławiający maszyny oraz przewracane i pozostawiane na polu zwiększając tym samym straty plonu korzeni. Ponadto korzenie z takiej plantacji charakteryzują się większym uwodnieniem i popielnością, a tym samym niższą zawartością cukru.POWIĄZANE

W ochronie herbicydowej buraka cukrowego spodziewane są duże zmiany. Z zapowiedz...

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zespołu negocjacyjnego Rady Związków P...

6 września 2022 roku rozpoczęła się kolejna kampania cukrownicza w Polsce. Związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę