Ceny będą spadać

28 lipca 2008
Będzie taniej, ale powyżej 700 złotych za tonę. Takie ceny zbóż będą najprawdopodobniej obowiązywały tuż po żniwach – twierdzą eksperci Agencji Rynku Rolnego. Jedynie żyto ma być tańsze. Wszystko zależy od poziomu tegorocznych zbiorów. Wiadomo, że w Polsce z powodu suszy będą one słabsze w porównaniu do ubiegłego sezonu. O ile tego jeszcze nie wiadomo. Eksperci szacują, że zbiory zbóż podstawowych prawdopodobnie wyniosą nieco ponad 23 miliony ton. Przy takim założeniu, przeciętne ceny skupu we wrześniu, w przypadku pszenicy konsumpcyjnej - wyniosą od 710 do 740 złotych za tonę, a żyta około 620 złotych.

Zbigniew Bryś, Izba Zbożowo-Paszowa: nie zapominajmy, że jesteśmy w Europie. Granice są otwarte a sytuacja, jeśli się potwierdzi - to będzie mniejszy zbiór zbóż w kraju niż w roku ubiegłym. Przy dobrych zbiorach w UE. Zatem podaż – popyt będzie decydować o cenie.

Jeśli jednak okaże się, że zbiory w Polsce będą większe od prognozowanych – to należy liczyć się z dalszym spadkiem cen – dodają eksperci. Drastycznych obniżek nikt na szczęście nie przewiduje. Wyjątkowo niski stan zapasów w Europie utrzyma bowiem relatywnie wysokie ceny.POWIĄZANE

W związku z wnioskiem samorządu rolniczego w sprawie petycji grupy rolników z te...

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę