Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ceny - Rzepak

3 grudnia 2015
Na początku tego tygodnia na polach było jeszcze około dwóch procent rzepaku, ale żniwa już się praktycznie zakończyły. Powoli kończy się też skup. Część zakładów tłuszczowych i firm paliwowych nie kupuje już surowca, część odbiera ostatnie transporty z zakontraktowanym wcześniej rzepakiem. Są też takie zakłady, których moce przerobowe wciąż są niezaspokojone i mogłyby jeszcze kupować towar.

Jednak coraz rzadziej mają taką możliwość, bo rolnicy nie chcą sprzedawać rzepaku po tak niskich, jak obecnie cenach. Ci, którzy mają taką możliwość, magazynują surowiec, bo liczą, że wyższe ceny jeszcze powrócą. Ale eksperci są sceptyczni – zakłady mają spore zapasy, a podaż na rynku zarówno krajowym, jak i zagranicznym jest dużo wyższa niż zakładano, więc o podwyżkach na razie nie ma co myśleć.

Jeszcze na początku lipca zakłady kontraktowały tonę rzepaku w cenie 1460 złotych, ale od połowy lipca, gdy surowca zaczęło być więcej, cena zaczęła gwałtownie spadać.

Wyprodukowanie tony rzepaku to koszt rzędu 1100 złotych. A ceny proponowane producentom dzisiaj oscylują wokół 1200 złotych – czyli na granicy opłacalności. Jeśli zakładom zależy na kupnie teraz, płacą więcej, te, które mogą poczekać, oferują kwotę nawet 60 złotych niższą, od średniej.

Rzepak - ceny skupu netto
zakłady tłuszczowe    zł/t
Organika Jaworzno    1140 – 1160
ZPT Warszawa        1160
ZT „Bielmar”        1180 – 1200
ZT Kruszwica        1185 – 1205
ZT Bodaczów        1190
WZT ADM Szamotuły    1230 – 1250
PPHU Wilmar        1250

Tymczasem producenci nie składają broni i wystawiają surowiec na giełdach towarowych, po cenach z drugiej połowy lipca. 1350 czy 1400 złotych za tonę, to jednak nierealne do uzyskania stawki – komentują przetwórcy – nikt za takie pieniądze rzepaku nie kupi, skoro może mieć surowiec dużo taniej. Zwłaszcza, że dwukrotnie większa podaż w Czechach i na Ukrainie, pozwala na tańszy zakup za granicą.

Rzepak dostępny u producenta
oferty sprzedaży - giełdy towarowe  zł/t
woj. śląskie        1310
woj. podkarpackie             1340
woj. dolnośląskie             1350
woj. małopolskie        1380
woj. kujawsko-pomorskie    1400
woj. zachodniopomorskie    1400


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę