aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny skupu jabłek wzrosną – twierdzą eksperci

23 września 2002

Do tej pory cena jabłek wynosiła około 15 groszy. Jednak w poniedziałek sadownicy wymusili na przetwórcach minimalną cenę skupu – 20 groszy za kilogram.

Po proteście Związku Sadowników RP, który zakończył się w zeszły poniedziałek, przedstawiciele przemysłu przetwórczego zgodzili się na warunki sadowników. Jednak protestujący żądali wcześniej 25-ciu groszy, twierdząc, że taka jest cena wytworzenia kilograma jabłek przemysłowych., a jabłek deserowych – 80 groszy. Tak twierdzi również szef Związku, Mirosław Maliszewski.

Profesor Eberhard Makosz z Akademii Rolniczej w Lubinie powiedział PAP, że od roku mamy najniższe ceny jabłek na świecie. Według niego, niemieccy sadownicy dostają za kilogram jabłek przemysłowych w przeliczeniu 25-30 groszy, a Chińczycy 20-25 groszy. Nasza cena, od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia tego roku wynosiła 15 groszy. Pośrednicy płacili jeszcze mniej – nawet do 10 groszy.

Wiadomo natomiast, że istnieją w Polsce zakłady przetwórcze tj. Siemiatycze, Przeworsk czy Leżajsk, które zbijają cenę koncentratu jabłkowego i płacą 11-12 groszy. Takiej informacji udzielił PAP dyrektor ds. surowcowych Horteksu dr Michał Trzeciecki.

Mimo to zdaniem Maliszewskiego, w Polsce nie ma problemu nadprodukcji. Szef Związku Sadowników powiedział, że w rekordowym pod względem zbiorów jabłek 2001 roku (prawie 2,5 mln ton) wszystko zostało wykorzystane: przetworzono 1,5 mln ton, 700 tys. ton jabłek deserowych trafiło na rynek krajowy, a 300 tys. na eksport (głównie do Rosji).

Zdaniem inżyniera Jana Świetlika z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, tegoroczne zbiory jabłek w Europie i w Chinach mogą być niższe niż przed rokiem z powodu powodzi i ulewnych deszczów. Niskie zbiory mogą doprowadzić do wzrostu cen soku jabłkowego, a zatem podniesienia przez przetwórców cen skupu jabłek. Według Świetlika, na cenę soku na światowych rynkach największy wpływ mają zbiory w Europie i Chinach.

Mniejsze zbiory jabłek w Unii nie wpłyną na ceny koncentratu, bo niemieccy potentaci, zaopatrujący rynki USA i Japonii, mają jeszcze duże zapasy koncentratu – twierdzi tymczasem dyrektor Horteksu.. Według niego Niemcy rozcieńczają polski koncentrat chińskim (słodszym) i reeksportują go do USA i Japonii po wyższej cenie.

Maliszewski, uważa, że sytuację na rynku jabłek mogą uzdrowić silne organizacje producenckie, które będą partnerem dla przemysłu. Niestety nie ma w Polsce dużych, oficjalnych grup producenckich, bo obowiązujący "gąszcz przepisów" zniechęca do ich zakładania. Są więc tylko grupy nieformalne. Jego zdaniem, państwo powinno stworzyć system dopłat do produkcji jabłek.

Tomasz Chruśliński z Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa powiedział, że z powodu tegorocznej suszy jabłek przemysłowych będzie w Polsce więcej niż zwykle. Ministerstwo szacuje tegoroczne zbiory na 2,2 mln ton.


POWIĄZANE

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę