EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ceny skupu jabłek wzrosną – twierdzą eksperci

23 września 2002

Do tej pory cena jabłek wynosiła około 15 groszy. Jednak w poniedziałek sadownicy wymusili na przetwórcach minimalną cenę skupu – 20 groszy za kilogram.

Po proteście Związku Sadowników RP, który zakończył się w zeszły poniedziałek, przedstawiciele przemysłu przetwórczego zgodzili się na warunki sadowników. Jednak protestujący żądali wcześniej 25-ciu groszy, twierdząc, że taka jest cena wytworzenia kilograma jabłek przemysłowych., a jabłek deserowych – 80 groszy. Tak twierdzi również szef Związku, Mirosław Maliszewski.

Profesor Eberhard Makosz z Akademii Rolniczej w Lubinie powiedział PAP, że od roku mamy najniższe ceny jabłek na świecie. Według niego, niemieccy sadownicy dostają za kilogram jabłek przemysłowych w przeliczeniu 25-30 groszy, a Chińczycy 20-25 groszy. Nasza cena, od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia tego roku wynosiła 15 groszy. Pośrednicy płacili jeszcze mniej – nawet do 10 groszy.

Wiadomo natomiast, że istnieją w Polsce zakłady przetwórcze tj. Siemiatycze, Przeworsk czy Leżajsk, które zbijają cenę koncentratu jabłkowego i płacą 11-12 groszy. Takiej informacji udzielił PAP dyrektor ds. surowcowych Horteksu dr Michał Trzeciecki.

Mimo to zdaniem Maliszewskiego, w Polsce nie ma problemu nadprodukcji. Szef Związku Sadowników powiedział, że w rekordowym pod względem zbiorów jabłek 2001 roku (prawie 2,5 mln ton) wszystko zostało wykorzystane: przetworzono 1,5 mln ton, 700 tys. ton jabłek deserowych trafiło na rynek krajowy, a 300 tys. na eksport (głównie do Rosji).

Zdaniem inżyniera Jana Świetlika z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, tegoroczne zbiory jabłek w Europie i w Chinach mogą być niższe niż przed rokiem z powodu powodzi i ulewnych deszczów. Niskie zbiory mogą doprowadzić do wzrostu cen soku jabłkowego, a zatem podniesienia przez przetwórców cen skupu jabłek. Według Świetlika, na cenę soku na światowych rynkach największy wpływ mają zbiory w Europie i Chinach.

Mniejsze zbiory jabłek w Unii nie wpłyną na ceny koncentratu, bo niemieccy potentaci, zaopatrujący rynki USA i Japonii, mają jeszcze duże zapasy koncentratu – twierdzi tymczasem dyrektor Horteksu.. Według niego Niemcy rozcieńczają polski koncentrat chińskim (słodszym) i reeksportują go do USA i Japonii po wyższej cenie.

Maliszewski, uważa, że sytuację na rynku jabłek mogą uzdrowić silne organizacje producenckie, które będą partnerem dla przemysłu. Niestety nie ma w Polsce dużych, oficjalnych grup producenckich, bo obowiązujący "gąszcz przepisów" zniechęca do ich zakładania. Są więc tylko grupy nieformalne. Jego zdaniem, państwo powinno stworzyć system dopłat do produkcji jabłek.

Tomasz Chruśliński z Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa powiedział, że z powodu tegorocznej suszy jabłek przemysłowych będzie w Polsce więcej niż zwykle. Ministerstwo szacuje tegoroczne zbiory na 2,2 mln ton.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę