Ceny - Warzywa i owoce

3 grudnia 2015
W zakładach przetwórczych rusza sezon skupu warzyw. Teraz w dostawach królują brokuły i kalafiory. I nie jest źle, bo apetyty zakładów są duże. Stawki oferowane za kalafiory zbliżone są do zeszłorocznych, za brokuły wzrosły o 1/3.

To coraz bardziej popularne warzywo na naszym rynku. Przetwórcy potrzebują brokułów do wielu mieszanek warzywnych. Tymczasem Hiszpanie przodujący w ich uprawie od lat teraz wycofując się z rynku. Powodem są choroby dziesiątkujące brokułowe uprawy. My na tym korzystamy, powoli zajmując ich miejsce i tym samym stajemy się głównym producentem brokułów w Europie.

Kalafiory w hurcie kosztują około złotówki, brokuły kupowane są średnio po 1 zł 20 groszy w punktach skupu, w zakładach cena wzrasta powyżej półtora złotego. A mrożonki to być może hit eksportowy tego sezonu. Nowe certyfikaty bezpieczeństwa, wymagane przez wschodnich kontrahentów, mogą utrudnić eksport polski świeżych warzyw i owoców, ale nie są wymagane przy przewożeniu przez granicę gotowych wyrobów, takich jak mrożonki.

warzywa             zł/kg
ceny skupu
brokuły              1,20 – 1,65
kalafiory            0,80 – 1,27
fasola szparagowa    0,53 – 0,75
cebula obierana      0,80 – 0,85

Rolnicy nie są zadowoleni z cen, bo większość warzyw kosztuje teraz mniej niż przed rokiem, a koszty produkcji bardzo wzrosły. Jeszcze gorzej jest z owocami. Cena skupu śliwek to zaledwie połowa stawki zeszłorocznej, aroni 1/3.

Blokady zakładów przerabiających jabłka trwają nadal, a nieliczne firmy, które skupują te owoce płacą za nie od 12 maksymalnie do 20 groszy za kilogram. Obie strony mają wiele do stracenia, zakłady skazane są na przymusowe postoje, w sadach gniją niezbierane owoce. Negocjacje cenowe wciąż trwają.

owoce                zł/kg
ceny skupu
jabłka przemysłowe    0,12 – 0,20
maliny                3,50 – 4,60
aronia                0,70 – 0,90
śliwki                0,45 – 0,85


POWIĄZANE

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek ...

PSL domaga się, aby spółka "Eskimos" - która realizuje program interwencyjnego s...

Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę