a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Ceny zbóż powodują wzrost cen mąki i chleba

5 stycznia 2004

To wysokie ceny zbóż powodują wzrost cen mąki chleba i makaronów. Prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej Bogdan Judziński poinformował, że obecnie tona pszenicy kosztuje 650-700 złotych, czyli prawie o 40 procent więcej niż w ubiegłym roku o tej porze i o jedną trzecią więcej niż w okresie żniw.

Bogdan Judziński podkreślił, że od ceny zbóż zależą także ceny pasz. Z kolei ceny pasz decydują o produkcji zwierzęcej, czyli cenach mięsa i jego przetworów. Szef Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej powiedział, że przyczyną złej sytuacji na rynku zbóż są znacznie mniejsze ich ubiegłoroczne zbiory oraz małe zapasy zbóż z poprzednich lat, co uniemożliwia skuteczną interwencję.

Jego zdaniem w tej sytuacji o zaopatrzeniu zadecyduje import. Bogdan Judziński zwrócił uwagę, że nie tylko u nas były kiepskie zbiory zbóż, ale także w innych europejskich krajach, a więc ceny zboża za granicą są także wysokie. Oznacza to droższy import - podkreślił.

Szef Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej uważa, że Agencja Rynku Rolnego powinna sprzedać właśnie teraz na cele konsumpcyjne swoje zapasy pszenicy . Jego zdaniem ceny importowanego zboża może także obniżyć otwarty w ostatnim dniu starego roku kontyngent bezcłowy na przywóz 600 tysięcy ton zbóż.


POWIĄZANE

1 marca wystartowała coroczna loteria dla rolników, organizowana przez największ...

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę