Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Ceny - Zboża

19 czerwca 2007
Krajowy rynek zbóż zaczyna żyć tegorocznymi zbiorami. Świadczy o tym wzmożone zainteresowanie podpisywaniem umów kontraktacyjnych. Najwięcej takich umów zawierają producenci jęczmienia. Dzisiaj za tonę z dostawą w kontraktach można uzyskać 580 złotych. To 20 złotych więcej niż za jęczmień z ubiegłorocznych zbiorów.

Ci, którzy zdecydują się na podpisywanie umów, mogą je zawrzeć nawet do końca marca przyszłego roku z 5 złotową dopłatą za każdy miesiąc składowania. Ale rolników, którzy już teraz decydują się na podpisanie kontraktów, wcale nie ma tak wielu. Wiedzą, że to dopiero początek gorącego zainteresowania przetwórców i czekają na ciut wyższe ceny. Tymczasem ci producenci, którzy zostali z ubiegłorocznym zbożem mają coraz więcej problemów. Na rynku nie sprzedaje się praktycznie nic. Jeśli ktoś kupuje to cena musi być wyjątkowo okazyjna, a sprzedającymi najczęściej nie są rolnicy, a stają się nimi młyny.

W ślad za niskim zainteresowaniem kupujących idą ceny. Jeszcze w zeszłym tygodniu tonę pszenicy konsumpcyjnej można było sprzedać za 580 złotych. Dziś trzeba się liczyć z co najmniej 20 – 30 złotową różnica na niekorzyść sprzedającego.

Zboża konsumpcyjne

transakcje giełdowe zł/t
pszenica            żyto
dzisiaj     550 – 560    500 – 520
tydzień temu    580 – 590    520 – 560


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę