FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Ceny - Zboża

19 czerwca 2007
Krajowy rynek zbóż zaczyna żyć tegorocznymi zbiorami. Świadczy o tym wzmożone zainteresowanie podpisywaniem umów kontraktacyjnych. Najwięcej takich umów zawierają producenci jęczmienia. Dzisiaj za tonę z dostawą w kontraktach można uzyskać 580 złotych. To 20 złotych więcej niż za jęczmień z ubiegłorocznych zbiorów.

Ci, którzy zdecydują się na podpisywanie umów, mogą je zawrzeć nawet do końca marca przyszłego roku z 5 złotową dopłatą za każdy miesiąc składowania. Ale rolników, którzy już teraz decydują się na podpisanie kontraktów, wcale nie ma tak wielu. Wiedzą, że to dopiero początek gorącego zainteresowania przetwórców i czekają na ciut wyższe ceny. Tymczasem ci producenci, którzy zostali z ubiegłorocznym zbożem mają coraz więcej problemów. Na rynku nie sprzedaje się praktycznie nic. Jeśli ktoś kupuje to cena musi być wyjątkowo okazyjna, a sprzedającymi najczęściej nie są rolnicy, a stają się nimi młyny.

W ślad za niskim zainteresowaniem kupujących idą ceny. Jeszcze w zeszłym tygodniu tonę pszenicy konsumpcyjnej można było sprzedać za 580 złotych. Dziś trzeba się liczyć z co najmniej 20 – 30 złotową różnica na niekorzyść sprzedającego.

Zboża konsumpcyjne

transakcje giełdowe zł/t
pszenica            żyto
dzisiaj     550 – 560    500 – 520
tydzień temu    580 – 590    520 – 560


POWIĄZANE

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2016/17 wyniósł 1,09 mln ton, czyli był o 11 p...

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań kons...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę