Chiński dumping kwitnie w truskawkach

30 maja 2006

Czarne chmury zbierają się nad producentami truskawek. Wszystko wskazuje na to, że nie uda się wprowadzić cel anty-dumpingowych na mrożone truskawki z Chin. Cła zostaną wprawdzie podwyższone, ale tylko nieznacznie.

Prośba o ochronę unijnego rynku przed chińskimi mrożonymi truskawkami została złożona w Brukseli rok temu. W zeszłym sezonie chińczycy sprzedawali swój towar o połowę taniej niż polscy eksporterzy. A dla rolników oznaczało to, że chłodnie wymuszały na nich niższe ceny skupu świeżych owoców. W tym roku sytuacja może się powtórzyć.

Jeszcze do niedawna polscy eksporterzy mrożonych truskawek byli praktycznie monopolistami na europejskim rynku. Kłopoty zaczęły się w 2003 roku, gdy za tonę towaru zażądali 1700 euro. Odbiorcy zaczęli szukać innych dostawców i szybko ich znaleźli.

Już rok temu mrożone truskawki z Chin kosztowały 500 euro, marokańskie ponad 600, a tymczasem polskie od 700 do 800 euro za tonę. Wtedy też zaczęły się kłopoty polskich plantatorów. Jeszcze kilka lat temu za kilogram truskawek mogli otrzymać ponad 5 złotych, a teraz nie więcej niż 2 złote. Przypadki zaorywania plantacji zaczęły się już rok temu, teraz może być ich więcej. vJak na razie ceny truskawek są bardzo wysokie i wynoszą nawet 15 złotych za kilogram. Ale to owoce spod osłon. Szczyt sezonu dopiero za miesiąc.


POWIĄZANE

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

Susza nie ustępuje, ale niedobór wody nieznacznie się zmniejszył. Największe pro...

Rolnicy, którzy w piątek przez kilka godzin protestowali w Warszawie, zapowiadaj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę