Chleb powszedni

18 maja 2004

Panikę na lokalnym rynku wywołały alarmujące informacje o zamrożeniu przez komisję europejską rezerw zbożowych Agencji Rynku Rolnego. Najwięksi podkarpaccy producenci pieczywa gorączkowo konsultowali się dziś ze swoimi dostawcami, aby sprawdzić czy w sytuacji, kiedy na rynku będzie mniej ziarna, oni robiąc kolejne zakupy mąki będą musieli za nią więcej zapłacić. Sprawdziliśmy więc czy grożą nam podwyżki cen chleba.

Spółdzielnia Społem - jeden z największych producentów pieczywa w Rzeszowie miesięcznie kupuje ponad sto ton mąki. Jej dostawcami są duże młyny spoza regionu. Na razie kupują one zboże płacąc średnio 700 złotych za tonę. To podobnie jak miesiąc i dwa miesiące temu, dlatego Społem uspokaja klientów. Zamieszanie i gorączkowe konsultacje z dostawcami mąki - to skutek informacji o zamrożeniu przez komisje europejską rezerw zbożowych Agencji Rynku Rolnego.

Zwykle wiosną kończą się zapasy pszenicy i jej cena wzrasta. By nie był to drastyczny i niekontrolowany wzrost cen, Agencja Rynku Rolnego interweniuje i w miarę potrzeby sprzedaje swoje zapasy. W tym roku nie może tego zrobić bo przed 1 maja nie wystąpiła o zgodę komisji europejskiej. Rzecznik Agencji uspokaja jednak że czekanie na tę zgodę nie spowoduje zamieszania na rynku zbożowym. I faktycznie sprawdziliśmy, na razie w regionie ceny zbóż są podobne jak w innych województwach. To oznacza, że mąka przynajmniej na razie nie będzie droższa także dla piekarzy którzy kupują ją w naszym regionie i co najważniejsze nie będziemy płacić więcej za chleb. Ostatnia podwyżka pieczywa była w lutym. Chleb podrożał o 5 groszy.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę