Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Chleb powszedni

18 maja 2004

Panikę na lokalnym rynku wywołały alarmujące informacje o zamrożeniu przez komisję europejską rezerw zbożowych Agencji Rynku Rolnego. Najwięksi podkarpaccy producenci pieczywa gorączkowo konsultowali się dziś ze swoimi dostawcami, aby sprawdzić czy w sytuacji, kiedy na rynku będzie mniej ziarna, oni robiąc kolejne zakupy mąki będą musieli za nią więcej zapłacić. Sprawdziliśmy więc czy grożą nam podwyżki cen chleba.

Spółdzielnia Społem - jeden z największych producentów pieczywa w Rzeszowie miesięcznie kupuje ponad sto ton mąki. Jej dostawcami są duże młyny spoza regionu. Na razie kupują one zboże płacąc średnio 700 złotych za tonę. To podobnie jak miesiąc i dwa miesiące temu, dlatego Społem uspokaja klientów. Zamieszanie i gorączkowe konsultacje z dostawcami mąki - to skutek informacji o zamrożeniu przez komisje europejską rezerw zbożowych Agencji Rynku Rolnego.

Zwykle wiosną kończą się zapasy pszenicy i jej cena wzrasta. By nie był to drastyczny i niekontrolowany wzrost cen, Agencja Rynku Rolnego interweniuje i w miarę potrzeby sprzedaje swoje zapasy. W tym roku nie może tego zrobić bo przed 1 maja nie wystąpiła o zgodę komisji europejskiej. Rzecznik Agencji uspokaja jednak że czekanie na tę zgodę nie spowoduje zamieszania na rynku zbożowym. I faktycznie sprawdziliśmy, na razie w regionie ceny zbóż są podobne jak w innych województwach. To oznacza, że mąka przynajmniej na razie nie będzie droższa także dla piekarzy którzy kupują ją w naszym regionie i co najważniejsze nie będziemy płacić więcej za chleb. Ostatnia podwyżka pieczywa była w lutym. Chleb podrożał o 5 groszy.


POWIĄZANE

Światowy rynek jabłek, tak jak i inne rynki, nie jest wolny od perturbacji. Skor...

TGE S.A., realizująca na zlecenie KOWR pilotaż giełdy towarów rolno-spożywczych,...

Jesienią 2019 roku warunki wilgotnościowe były korzystniejsze niż w poprzednim s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę