Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Co gdy zabraknie tlenu?

17 grudnia 2002

Naukowcy odkryli, że gen hemoglobiny pomaga roślinom zwalczyć stres związany z brakiem tlenu – donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Hemoglobina jest białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu w organizmach zwierząt. Białko to składa się z czterech podjednostek połączonych atomem żelaza, który może wiązać cząsteczki tlenu.

Naukowcy badający funkcję hemoglobiny u roślin sądzili do tej pory, że dostarcza ona tlenu bakteriom symbiotycznym wiążącym azot. Bakterie te żyją w glebie i współpracują z roślinami przy wychwytywaniu z atmosfery azotu cząsteczkowego i przekształcaniu go do organicznych związków azotowych.

Grupa badaczy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization pod kierunkiem Petera Hunta odkryła jednak, że hemoglobina może pełnić bardziej ogólną rolę – pomaga ona rosnąć roślinom w środowisku, w którym jest mało tlenu.

Okazało się bowiem, że rośliny, w których zwiększona była ekspresja (aktywność) genu GLB1 kodującego hemoglobinę, lepiej znosiły niedotlenienie gleb, a w warunkach normalnych rosły szybciej niż rośliny kontrolne.

Oznacza to, że hemoglobina jest ważna w życiu zarówno zwierząt jak i roślin jako podstawowy nośnik tlenu, pierwiastka potrzebnego dla wszystkich prawie procesów biologicznych.

Wykorzystanie genu GLB1 pomoże w hodowli roślin na obszarach, gdzie gleby są ubogie w tlen, co zmniejsza dostępność substancji organicznych.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę