informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Coraz bliżej zawieszenia ceł

7 grudnia 2007
Jak uformuje FAMMU/FAPA Komisja Europejska zawiesza cła w imporcie zbóż do UE na okres do końca czerwca przyszłego roku. Krok ten ma na celu ułatwienie przywozu ziarna w sytuacji wyjątkowo napiętego bilansu zbożowego Unii. Jednak KE zastrzega sobie możliwość powrotu do ceł w sytuacji spadku cen zbóż poniżej 182,34 EUR/tonę , co stanowi 180% ceny interwencyjnej.

W przypadku większości importowanych do UE zbóż obowiązuje system zmiennych ceł uzależnionych od różnicy pomiędzy ceną na światowym rynku (średnią ceną cif Rotterdam), a 155% ceny interwencyjnej. Wobec ogólnej drożyzny zarówno na rynku światowym, jak i w UE od dłuższego czasu stawki celne w imporcie pszenicy durum, pszenicy miękkiej wysokiej jakości, żyta, kukurydzy i sorgo wynoszą zero. Tak więc wprowadzone zawieszenie ceł nie będzie istotne dla importu tej grupy zbóż.
Krok ten będzie miał jednak znaczenie w przypadku kontyngentów taryfowych, w tym przede wszystkim tych obowiązujących w imporcie jęczmienia paszowego, browarnianego oraz pszenicy miękkiej średniej i niskiej jakości.
I tak w przywozie pszenicy średniej i niskiej jakości obowiązuje roczny kontyngent w wysokości 2,98 mln ton, podzielony na trzy podkontynenty: dla USA - 572 tys. ton, dla Kanady - 38 tys. ton i pozostała ilość dla reszty dostawców. Import pszenicy w ramach kontyngentu objęty jest cłem w wysokości 12 EUR/tonę (poza kwotą 95 EUR/tonę). Wyznaczony jest także kontyngent dla jęczmienia paszowego - 300 tys. ton obłożony stawką celną w wysokości 16 EUR/tonę (cło poza kwotą wynosi 93 EUR/tonę).
Według danych KE (z dnia 19 listopada br.), Unia nie wykorzystała sporej części kontyngentu na import pszenicy miękkiej niskiej i średniej jakości, przypadającego dla grupy wszystkich pozostałych krajów (poza USA i Kanadą). Niewykorzystana ilość to 1,292 mln ton, jednak w obrębie dostępnej czwartej transzy (od października do grudnia br.) wykorzystano już 339,965 tys. ton.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA Unia wprowadziła system TRQ (tariff rate quota) dla gorszej jakościowo pszenicy miękkiej i jęczmienia paszowego w 2003 r. po odnotowaniu dynamicznego wzrostu importu, zwłaszcza pszenicy paszowej, z rejonu basenu Morza Czarnego. Głównymi dostawcami tego ziarna były Rosja i Ukraina. W bieżącym sezonie sytuacja zmieniła się diametralnie i oba te kraje wprowadziły restrykcje w wywozie zbóż w obawie o destabilizację wewnętrznych rynków - Ukraina w postaci kontyngentów, a Rosja w formie ceł wywozowych.
POWIĄZANE

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...

Wiosna to tradycyjnie czas prezentacji oferty rynkowej, którą przedstawiają firm...

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę