Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Coraz bliżej zawieszenia ceł

7 grudnia 2007
Jak uformuje FAMMU/FAPA Komisja Europejska zawiesza cła w imporcie zbóż do UE na okres do końca czerwca przyszłego roku. Krok ten ma na celu ułatwienie przywozu ziarna w sytuacji wyjątkowo napiętego bilansu zbożowego Unii. Jednak KE zastrzega sobie możliwość powrotu do ceł w sytuacji spadku cen zbóż poniżej 182,34 EUR/tonę , co stanowi 180% ceny interwencyjnej.

W przypadku większości importowanych do UE zbóż obowiązuje system zmiennych ceł uzależnionych od różnicy pomiędzy ceną na światowym rynku (średnią ceną cif Rotterdam), a 155% ceny interwencyjnej. Wobec ogólnej drożyzny zarówno na rynku światowym, jak i w UE od dłuższego czasu stawki celne w imporcie pszenicy durum, pszenicy miękkiej wysokiej jakości, żyta, kukurydzy i sorgo wynoszą zero. Tak więc wprowadzone zawieszenie ceł nie będzie istotne dla importu tej grupy zbóż.
Krok ten będzie miał jednak znaczenie w przypadku kontyngentów taryfowych, w tym przede wszystkim tych obowiązujących w imporcie jęczmienia paszowego, browarnianego oraz pszenicy miękkiej średniej i niskiej jakości.
I tak w przywozie pszenicy średniej i niskiej jakości obowiązuje roczny kontyngent w wysokości 2,98 mln ton, podzielony na trzy podkontynenty: dla USA - 572 tys. ton, dla Kanady - 38 tys. ton i pozostała ilość dla reszty dostawców. Import pszenicy w ramach kontyngentu objęty jest cłem w wysokości 12 EUR/tonę (poza kwotą 95 EUR/tonę). Wyznaczony jest także kontyngent dla jęczmienia paszowego - 300 tys. ton obłożony stawką celną w wysokości 16 EUR/tonę (cło poza kwotą wynosi 93 EUR/tonę).
Według danych KE (z dnia 19 listopada br.), Unia nie wykorzystała sporej części kontyngentu na import pszenicy miękkiej niskiej i średniej jakości, przypadającego dla grupy wszystkich pozostałych krajów (poza USA i Kanadą). Niewykorzystana ilość to 1,292 mln ton, jednak w obrębie dostępnej czwartej transzy (od października do grudnia br.) wykorzystano już 339,965 tys. ton.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA Unia wprowadziła system TRQ (tariff rate quota) dla gorszej jakościowo pszenicy miękkiej i jęczmienia paszowego w 2003 r. po odnotowaniu dynamicznego wzrostu importu, zwłaszcza pszenicy paszowej, z rejonu basenu Morza Czarnego. Głównymi dostawcami tego ziarna były Rosja i Ukraina. W bieżącym sezonie sytuacja zmieniła się diametralnie i oba te kraje wprowadziły restrykcje w wywozie zbóż w obawie o destabilizację wewnętrznych rynków - Ukraina w postaci kontyngentów, a Rosja w formie ceł wywozowych.
POWIĄZANE

Republika Indonezyjska zniosła tymczasowo obostrzenia importowe na cebulę i czos...

W związku z wnioskiem KRIR o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy...

Początek wiosny jest zawsze okresem intensywnych prac polowych. Ze względu na wy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę