AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Cukier: mamy nadpłatę

29 czerwca 2007
Polska przekroczyła dozwolony przez Unię Europejską limit dopłat dla plantatorów buraków cukrowych. Przelewy nie będą jednak wstrzymane. Wszyscy rolnicy powinni je otrzymać do końca miesiąca. Ale to co otrzymają ponad tegoroczny limit będą musieli oddać w przyszłym roku.

Tzw. płatności cukrowe to rekompensaty dla plantatorów buraków cukrowych za obniżenie gwarantowanych cen skupu buraków, co było efektem reformy unijnego rynku cukru. Dla 61 tysięcy polskich rolników to dodatkowe 30 złotych do tony skupu buraków. Łącznie plantatorzy powinni otrzymać około 400 milionów złotych. Ale otrzymają więcej. Więcej nawet o 8 milionów złotych. Powód? Źle wyliczona wielkość skupu buraków.

Radosław Iwański – rzecznik prasowy ARiMR - Te środki nadpłacone w roku bieżącym prawdopodobnie będą musiałby być odzyskane w przyszłym roku.

Rząd prowadzi już w tej sprawie konsultacje z Komisją Europejską. Chcemy, aby Bruksela zgodziła się na wypłatę rolnikom zawyżonych dopłat cukrowych. Dodatkowe 8 milionów miałoby pochodzić z budżetu ministerstwa rolnictwa. Tegoroczna nadpłata pomniejszyłaby subwencje wypłacane w przyszłym sezonie.


POWIĄZANE

Rok 2022 był specyficzny. Można było zauważyć wiele niekorzystnych czynników, kt...

W zeszłym miesiącu, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi obradująca pod przewodnictwe...

31 stycznia 2023 roku zakończyła się kampania cukrownicza 2022/2023, której wyni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę