Cukier: zmiany w KSC

27 sierpnia 2003

Przedstawiciel Krajowej Spółki Cukrowej nie wziął udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy cukrowni Ropczyce, którą zarządzają Niemcy. Polski Cukier ma w niej mniejszościowe udziały. To sprawiło, że Niemcy wraz z zarządem cukrowni doprowadzili do zmian nie dla wszystkich korzystnych.

Dlaczego na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy cukrowni Ropczyce nie pojawił się przedstawiciel Krajowej Spółki Cukrowej, trudno zrozumieć. Dzięki temu Südzucker mógł sobie pozwolić na zmiany w statucie spółki. Teraz zarząd będzie wybierany przez walne zgromadzenie a nie radę nadzorczą, gdzie Südzucker był w mniejszości. A ponadto prezesem Ropczyc może teraz być obcokrajowiec. "Z analizy materiału, który otrzymałem, wynika, że kwestia przeniesienia wyboru zarządu spółki z rady nadzorczej na walne zgromadzenie nie zmienia sposobu zarządzania przez KSC w tej cukrowni" - mówi wiceminister skarbu Józef Woźniakowski. 
 
Za zmianami był skarb państwa. Krajowa Spółka nie wypowiada się wprost, więc dlaczego nikt z Polskiego Cukru nie pojawił się w Ropczycach. Woźniakowski czeka na wyjaśnienia od zarządu Polskiego Cukru. Krajowa Spółka Cukrowa, która najpierw dała pełnomocnictwo swojemu przedstawicielowi, później je wycofała. Dlaczego? Tej decyzji zarząd Polskiego Cukru również nie komentuje. To daje możliwość spekulacji o niezłym bałaganie w Polskim Cukrze. No i konflikcie zarządu Polskiego Cukru z ministerstwem skarbu, co mogło być jedną z przyczyn odwołania prezesa Polskiego Cukru Władysława Łukasika. 
 
Krajowa Spółka ma 44% udziałów w cukrowni Ropczyce. Südzucker oficjalnie 49. Nieoficjalnie ponad połowę. Dlatego te zmiany były dla Niemców korzystne. To co stało się w Ropczycach sprawia, że pracownicy i plantatorzy będą jedynie obserwatorami tego co się dzieje, bez możliwości wpływu na jakiekolwiek decyzje. Tak uważa Piotr Wąsik reprezentujący plantatorów w cukrowni Ropczyce. Marta Hysner przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej nie chciała komentować tych zmian.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę