CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Cukrowe zjednoczenie?

26 stycznia 2005

Śląska Spółka Cukrowa chce połączyć swoje cukrownie w jedną firmę. Nie będzie to jednak takie łatwe, bo wymaga zgody Ministerstwa Skarbu Państwa, które jak na razie na fuzję się nie zgadza. I lepiej niech się dalej nie zgadza - komentują posłowie z komisji rolnictwa, którzy twierdzą, że francuskiemu właścicielowi chodzi tylko o to, aby zamknąć jak największą liczbę cukrowni.

Właścicielem Śląskiej Spółki Cukrowej jest francuski inwestor Saint Louis Sucre. Ostatnio przesłał on do Ministerstwa Skarbu Państwa pismo z prośbą o podpisanie aneksu do zawartej 4 lata temu umowy prywatyzacyjnej.

Francuzi, którzy przejęli 16 cukrowni chcą, aby w 14 z nich - na bazie cukrowni w Świdnicy - stworzono jedną firmę. Dwa pozostałe zakłady nie mogą wejść z w skład nowej spółki, bo cukrownia Ziębice jest w stanie upadłości, a fabryka cukru Pastuchów w likwidacji. Ale na fuzję działających cukrowni potrzebna jest zgoda rządu. "Ministerstwo po przeanalizowaniu w tej chwili tego wniosku nie widzi możliwości podpisania aneksu" - powiedziała Elżbieta Jerzak z MSP.

Takie stanowisko jak na razie podoba się posłom z sejmowej komisji rolnictwa, którzy sprzedaży śląskich cukrowni zagranicznemu inwestorowi byli przeciwni. Posłowie zapominają jednak, że zgodnie z umową prywatyzacyjną w najbliższych latach inwestor ma prawo wygasić produkcję w kupionych cukrowniach. Pod warunkiem, że zachowa ją w przynajmniej 8 zakładach.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę