Cukrownicy w sądzie

21 listopada 2007
Cztery temu Śląska Spółka Cukrowa wprowadziła nowe zasady dowozu buraków do cukrowni. Miało był lepiej i taniej. Niektórzy plantatorzy uznali jednak, że pomysł jest sprzeczny z prawem unijnym i poszli do sądu. Wygrali 3 sprawy w pierwszej instancji, ale przegrali w drugiej. Spór zakończył się w Sądzie Apelacyjnym.

W 2003 roku właściciel Śląskiej Spółki Cukrowej, firma Sued Zucker przeprowadziła rejonizację. Od tego czasu plantatorzy nie muszą dowozić surowca do odległej cukrowni, z którą mają kontrakt, bo firmy w ramach tzw. kompleksowej obsługi same zapewniają załadunek, transport, oczyszczanie i dowóz buraków do tego zakładu, który jest najbliżej.

Plantatorom za transport potrącane było początkowo niecałe 2 Euro, dziś dwa i pół Euro za tonę surowca mimo tego, że wielu z nich samemu oczyszcza buraki. Ci, którzy mieszkają blisko cukrowni uważają się za najbardziej pokrzywdzonych.

Julian Kot – plantator Cukrowni Otmuchów ze wsi Ratnowice: woziliśmy kiedyś sami, mieliśmy płacone a dzisiaj przejęły to firmy pod nadzorem właściciela Sued Zucker’a i naniesiono nam kompleksową obsługę i bez niczego 2,5 euro biorą.

Kilku plantatorów wystąpiło do sądu przeciwko cukrowni.

Ryszard Kleśnicki – pełnomocnik Cukrowni Otmuchów: ta regulacja jest zgodna z unormowaniami europejskimi, pomimo, że ustawa jest z 2001 roku.

Rolnicy zarzucają cukrowni i właścicielowi – koncernowi Sued Zucker, że potrąceniami obniża cenę minimalną za buraki, co jest sprzeczne z prawem unijnym i z zasadami, które firma stosuje w stosunku do plantatorów z innych krajów Unii. Ostateczna rozgrywka toczyła się przed Sądem Apelacyjnym.

Jeden z trzech plantatorów zwrócił się do sądu, by sprawę rozpatrzył Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Sąd Apelacyjny oddalił jednak powództwo i obciążył plantatora kosztami procesu. Ale to nie koniec walki.

Julian Kot – plantator ze wsi Ratnowice: zastanowimy się nad tym i będziemy szukać jakiegoś rozwiązania.

Rolnicy mają jeszcze nadzieję, że sprawą zainteresuje się prokuratura, która potrącanie rolnikom kwot poniżej ceny minimalnej potraktuje jako wyłudzenie.


POWIĄZANE

Producenci owoców, planując inwestycje, nie mają gwarancji, że ich działalność b...

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się w Słupsku, w delegaturze Urzędu ...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę