EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Czasowe zawieszenie ceł

21 kwietnia 2008
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  18 kwietnia wystosował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi   pismo z wnioskiem o czasowe zawieszenie ceł na import nawozów sztucznych z krajów trzecich
- Zarząd KRIR z niepokojem obserwuje drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej. W szczególności dotyczy to nawozów sztucznych, od których zużycia w sposób bezpośredni zależy wielkość zbiorów, zwłaszcza na uboższych w substancje odżywcze glebach. Trwający obecnie sezon prac polowych sprzyja pogłębianiu się tej niekorzystnej dla producentów rolnych tendencji. Zdaniem samorządu rolniczego nie ma ona żadnego racjonalnego uzasadnienia, a obserwowane zjawisko wzrostu cen związane jest z dominacją dużych holdingów przemysłowych na rynku oraz towarzyszącym jej wzrostem popytu na środki do produkcji rolnej – mówi Wiktor Szmulewicz.
Dlatego też zarząd KRIR zwrócił się  do  Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości podjęcia działań na forum Unii Europejskiej w celu czasowego zawieszenia ceł na import nawozów sztucznych z krajów trzecich.
Jak podkreśla Szmulewicz takie rozwiązanie pozwoli na częściowy wzrost ich podaży, co zgodnie z podstawowymi prawami rynku będzie miało bezpośredni wpływ na stabilizację sytuacji w omawianym sektorze.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę