Czekając na pomoc

21 czerwca 2007
Są sady, gdzie owoców jest tak mało, że nie wystarczy ich nawet dla ptaków mówią rozżaleni rolnicy. Najboleśniej skutki wiosennych mrozów odczuwają producenci czereśni. Szacowanie strat trwa w 5 województwach: lubelskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim i mazowieckim.

W gospodarstwie państwa Czapskich z Bodzewa na Mazowszu 1/3 dochodu to pieniądze ze sprzedaży czereśni. W tym roku zbioru tych owoców nie będzie w ogóle. Wszystko przez blisko 10 stopniowe mrozy, które wystąpiły na początku maja.

Bardziej odporne na mrozy okazały się jabłka i wiśnie, ale zbiory tych owoców i tak będą mniejsze niż w ubiegłych latach. - Zrobił się opad i teraz nawet 1/3 zbioru nie będzie jak powinno być. – mówi Ireneusz Czapski.

Państwo Czapscy przyznają, że liczą na pomoc: - Chcielibyśmy taki kredyt najtańszy, najmniejszy procent i żeby banki nie pobierały prowizji od tego bo to jest kredyt na przeżycie i na następny rok, na nakład, na gospodarstwo.

A nakłady na pielęgnację sadów w tym roku muszą być jeszcze większe: - Cały ten precyzyjny mechanizm, którym jest sad rozregulował się. Wzrost drzew jest dużo większy, trzeba robić zabiegi agrotechniczne żeby to zachować, bo inaczej na przyszły rok tez nie będzie plonów i też nie będzie jabłek. – mówi Jerzy Jasiowski z Belska Dużego.

W gminie Belsk Duży skutki mrozów odczuje większość rolników. Straty z powodu klęsk żywiołowych zdarzały się często, ale nigdy na taką skalę.

Andrzej Małachowski wójt gminy: - Wyniki nie są dobre. W tym roku pierwszy raz mieliśmy taka klęskę, gdzie praktycznie wszystkie gospodarstwa zostały objęte.

Resort rolnictwa obiecuje pomoc. Ale trzeba pamiętać o tym, że będą mogli z niej skorzystać tylko ci rolnicy, którzy oszacują straty.

Aleksandra Szelągowska, Ministerstwo Rolnictwa: - Aby mogli kumulować sobie pomoc z innych źródeł, z Urzędów Gmin w formie zmniejszenia opodatkowania, w KRUSIE – odroczenie wpłaty składki i oczywiście tych innych form, które będą mogły być wprowadzone w życie.

Na razie jednak trudno mówić o szczegółach. Wszystko teraz w rękach ministra finansów.

POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę