aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do 10 marca ARR wyda decyzje o limitach produkcji tytoniu

27 lutego 2004

Agencja Rynku Rolnego wyda do 10 marca decyzje o limitach produkcji dla plantatorów tytoniu. Agencja ma do podziału kwotę 38.000 ton na 14.500 producentów - poinformował w czwartek dyrektor ARR Eugeniusz Grabowski.

"Do Agencji wpłynęło ponad 2.000 wniosków od rolników indywidualnych oraz 8 wniosków od grup producenckich, które skupiają łącznie 12.500 plantatorów tytoniu" - powiedział Grabowski na konferencji prasowej.

Limit produkcji tytoniu przyznany Polsce przez Unię Europejską wynosi 37,933 tony i jest to kwota do podziału na rolników na podstawie wysokości produkcji w latach 2000-02.

Grabowski powiedział, że w ostatnich latach skup tytoniu kształtował się na poziomie 25.000-30.000 ton, więc limit przyznany przez Unię jest wyższy od faktycznej produkcji. Agencja zdecydowała więc, że pozostały limit zostanie rozdysponowany proporcjonalnie do wielkości produkcji na wszystkich plantatorów, którzy złożyli wnioski.

Po otrzymaniu decyzji rolnicy będą musieli zawrzeć umowy kontraktacyjne z przetwórcami tytoniu. Gdyby limity produkcji nie zostały wykorzystane, zostaną rozdzielone dodatkowo, ale wyłącznie pomiędzy grupy producenckie.

Grabowski dodał, że decyzja o limicie produkcji tytoniu będzie obowiązywać tylko w 2004 roku. W przyszłym roku rolnicy ponownie będą musieli uzyskać limit produkcji, ale tym razem na lata 2005- 2007, gdyż Unia przyznaje go na 3-letnie okresy.


POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę