informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dobra cena, kiepska pogoda

28 maja 2007
Zdaniem producentów truskawek owoców może być w tym roku nawet o połowę mniej niż zwykle. Pierwsze spustoszenie poczyniły mrozy, potem dał się we znaki wiatr a teraz swoje powoli zaczyna robić upał.

Dziś na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach było bardzo dużo truskawek. Wszystko za sprawą pogody, bo teraz owoce bardzo szybko dojrzewają. Ceny w granicach 11- 12 zł. zadowalają sprzedających.

- Na razie jest jeszcze nieźle, zobaczymy jak będzie dalej, jest sucho i truskawki zaczynają już schnąć w tej chwili, wcześniej było za mokro, łapały szarą pleśń. – mówią rolnicy

Owoców byłoby więcej gdyby nie mrozy. Mimo ogromnych wysiłków straty są bardzo duże.

- Tam, gdzie było cicho i w budynkach to truskawki się utrzymały, a tak to zmarzło wszystko. Tak jak u mnie na moje plantacji to jest 30-40% mniej, oprócz tego wiatry były, włókninę podarło, też są straty. – mówią plantatorzy.

Sama uprawa truskawek to spore koszty. Przykrycie, opryskanie hektara plantacji to koszt około 10 tysięcy zł.

Na razie w sprzedaży są tylko truskawki spod folii oraz włókniny za dwa trzy tygodnie rozpoczną się zbiory owoców z gruntu. Zdaniem rolników wiele teraz zależy od pogody. Jeżeli utrzymają się upały owoce na pewno ucierpią.

To czy w tym roku rolnicy będą liczyć zyski czy straty okaże się za kilka tygodni. Na razie producenci nie narzekają na ceny. Ale wszystko może się zmienić gdy w sprzedaży pojawią się owoce z gruntu. Bo wtedy ceny zaczną dyktować przetwórnie.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę