Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Dobra cena, kiepska pogoda

28 maja 2007
Zdaniem producentów truskawek owoców może być w tym roku nawet o połowę mniej niż zwykle. Pierwsze spustoszenie poczyniły mrozy, potem dał się we znaki wiatr a teraz swoje powoli zaczyna robić upał.

Dziś na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach było bardzo dużo truskawek. Wszystko za sprawą pogody, bo teraz owoce bardzo szybko dojrzewają. Ceny w granicach 11- 12 zł. zadowalają sprzedających.

- Na razie jest jeszcze nieźle, zobaczymy jak będzie dalej, jest sucho i truskawki zaczynają już schnąć w tej chwili, wcześniej było za mokro, łapały szarą pleśń. – mówią rolnicy

Owoców byłoby więcej gdyby nie mrozy. Mimo ogromnych wysiłków straty są bardzo duże.

- Tam, gdzie było cicho i w budynkach to truskawki się utrzymały, a tak to zmarzło wszystko. Tak jak u mnie na moje plantacji to jest 30-40% mniej, oprócz tego wiatry były, włókninę podarło, też są straty. – mówią plantatorzy.

Sama uprawa truskawek to spore koszty. Przykrycie, opryskanie hektara plantacji to koszt około 10 tysięcy zł.

Na razie w sprzedaży są tylko truskawki spod folii oraz włókniny za dwa trzy tygodnie rozpoczną się zbiory owoców z gruntu. Zdaniem rolników wiele teraz zależy od pogody. Jeżeli utrzymają się upały owoce na pewno ucierpią.

To czy w tym roku rolnicy będą liczyć zyski czy straty okaże się za kilka tygodni. Na razie producenci nie narzekają na ceny. Ale wszystko może się zmienić gdy w sprzedaży pojawią się owoce z gruntu. Bo wtedy ceny zaczną dyktować przetwórnie.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 30.07.2020, tegoroczne zbiory owoców wynios...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.09.2020 światowa prod...

Święto Śliwki jest to jarmark produktów regionalnych, którego nadrzędnym celem j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę