aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobry polski chmiel

17 grudnia 2003

W Specjalistycznym Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) w Lublinie dobiega końca sezon chmielowy. Zwykle trwa on od września do końca grudnia. W tym roku chmiel zebrany na polach Lubelszczyzny jest bardzo dobrej jakości.

Przebadaliśmy ponad 2 tys. próbek chmielu i zaledwie 10 z nich nie spełniło wymaganych kryteriów – powiedziała nam Katarzyna Gołofit, p.o. kierownik laboratorium. – To bardzo dobry wynik. Procentuje akcja informacyjna przeprowadzona w ubiegłym roku przez naszych inspektorów wśród plantatorów. Uświadamialiśmy rolnikom, jak niezwykle ważny jest proces czyszczenia chmielu. Zaniedbania na tym etapie produkcji mogą zniweczyć całoroczny trud i zainwestowane środki – dodała.

Badanie laboratoryjne to niezbędny wymóg uzyskania certyfikacji, która jest warunkiem dopuszczenia chmielu zarówno do eksportu, jak i obrotu na rynku krajowym. W przypadku chmielu do wydania certyfikatu potrzebne jest badanie stwierdzające stopień wilgotności, zanieczyszczenia organicznego oraz zaziarnienia.

Lubelszczyzna to prawdziwe zagłębie chmielowe - tu powstaje 80 proc. krajowej produkcji. Specjalistyczne laboratorium w Lublinie koncentruje się właśnie na badaniu chmielu i zbóż. W niedalekiej przyszłości będzie pełniło funkcję laboratorium rozjemczego w przypadku zakwestionowania wyników badania chmielu w innych laboratoriach. Jednym z nowych urządzeń do badania chmielu jest zakupiony ze środków pharowskich chromatograf gazowy służący do oznaczania substancji aromatycznych w chmielu. Wprowadzana jest też nowa metodyka badania chmielu na zawartość alfa- i betakwasów. Jest to ważny parametr dla przetwórstwa chmielu.

Istniejące w Lublinie już od 50 lat laboratorium badania jakości artykułów żywnościowych zmieniło ostatnio siedzibę i przynależność organizacyjną. Zlokalizowane jest obecnie w nowo otwartym gmachu Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przy ul. Nowy Świat 3 w Lublinie. W ramach kilku programów PHARE wyremontowano pomieszczenia placówki, zakupiono nowy sprzęt pomiarowy oraz meble laboratoryjne, a także dokonano szkoleń pracowników.

W laboratorium badane są również zboża i przetwory zbożowe, m.in. mąka, makarony i kasze. Na zlecenie Agencji Rynku Rolnego poddaje się badaniu zboże, które agencja po zakupieniu przechowuje u rolników. Badania są przeprowadzane na początku i po zakończeniu okresu przechowywania. Inspekcja jakości obejmuje produkty żywnościowe przed wprowadzeniem do obrotu detalicznego. Kontroluje m.in. skup, przetwórstwo, ubojnie i masarnie. W lubelskim laboratorium instalowane są właśnie m.in. spektrofotometry, dzięki którym można np. oznaczać poziom azotanów i azotynów w wędlinach. W laboratorium badane są także środki żywienia zwierząt. Specjalistyczne laboratorium w Lublinie jest jednym z ośmiu tego typu placówek w kraju. Działa w ramach struktur Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Instytucja ta istnieje od stycznia br. Przejęła zadania Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych oraz Centralnego Inspektoratu Standaryzacji. Obecnie konsumenci, a także producenci, przetwórcy, eksporterzy i importerzy, mają do czynienia tylko z tą jedną instytucją badającą jakość żywności wprowadzanej do obrotu.

Przedsiębiorca zamierzający dokonać wywozu artykułów rolno-spożywczych poza polski obszar celny ma obowiązek zgłosić taki zamiar do IJHARS nie później niż 48 godzin przed zamierzonym terminem wywozu. W przypadku artykułów rolno-spożywczych ulegających szybkim zmianom biochemicznym termin ten skrócony jest do 24 godzin przed wysyłką. Przedsiębiorca, który planuje podjąć działalność związaną z produkcją, składowaniem, konfekcjonowaniem i obrotem artykułami rolno-spożywczymi, jest zobligowany do powiadomienia o tym wojewódzkiego inspektoratu IJHARS. Obowiązuje go to również wtedy, gdy rezygnuje z takiej działalności. Ten wymóg nie dotyczy rolników, którzy zajmują się wyłącznie działalnością rolniczą oraz obrotem detalicznym artykułami rolno-spożywczymi. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Kto nie respektuje tego obowiązku, podlega karze grzywny.

Jak wynika z porozumienia zawartego pomiędzy IJHARS a Agencją Rynku Rolnego w czerwcu 2003 r. w sprawie współdziałania przy realizacji zadań wynikających z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie w ramach realizacji zadań wynikających z WPR i delegowanych przez Agencję Rynku Rolnego dokonywać m.in. ilościowo-jakościowej i analitycznej oceny artykułów objętych mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Do jej zadań ma również należeć wydawanie opinii techniczno-technologicznych lub świadectw atestacji potwierdzających przystosowanie magazynów, pomieszczeń i urządzeń do wykonywania zadań wynikających z przystąpienia do realizacji mechanizmów WPR.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę