Drogie jabłka na sok

2 września 2005

W tym tygodniu znacznie wzrosły ceny skupu jabłek przemysłowych: z 25 do 33 gr za kg. Są one ponad 90 proc. wyższe niż przed rokiem. Jabłek, z których produkuje sięsok, a potem koncentrat, będzie w tym roku, według szacunków GUS, o 10 - 20 proc. mniej niż w 2004 r. ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w czasie kwitnienia i owocowania.

Zakłady nadal skupują późne odmiany malin, których jakość jest lepsza niż owoców zebranych wcześniej. Ich ceny są o prawie 10 proc. wyższe niż przed tygodniem. Zdrożała także aronia, śliwki do mrożenia oraz jeżyny.

Rośnie podaż owoców deserowych: jabłek, gruszek i śliwek, a ich ceny skupu w spółdzielniachspadają - informuje Grażyna Stępka z IERiGŻ. Więcej można też otrzymać za czarne jagody.

Tanieją letnie odmiany jabłek skupowanych na eksport. W tym tygodniu można było za nie otrzymać od 60 do 90 gr za kg, średnio o 4 gr mniej niż przed tygodniem.

Drożeje borówka wysoka przeznaczona na eksport - mówi Irena Strojewska z IERiGŻ. W tym tygodniu jej notowania wzrosły o 5 proc. Podrożały również wysyłane za granicę gruszki odmiany Faworytka i Paten. Natomiast o 6 proc. potaniały eksportowe śliwki.


POWIĄZANE

Według stanu na 12 stycznia ukraińscy rolnicy zbierali zboża i rośliny strączkow...

W dniach 1-15 stycznia Rosja wyeksportowała 1,6 mln ton zboża, czyli o 40 proc. ...

Od 15 lutego gencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowaćc będzie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę