CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Drogo na straganie

3 lipca 2003

Na zamojskich targowiskach cena truskawek skoczyła wczoraj do 7 zł za kg, a malin - do 9 zł. Tak drogich owoców w sezonie letnim dawno już na Zamojszczyźnie nie było. Tymczasem zakłady przetwórcze narzekają nie tylko na wysokie ceny, ale i na brak surowca.

W tym roku nie skupowaliśmy truskawek. Przetwarzaliśmy je tylko usługowo dla odbiorcy z Holandii. Przerobiliśmy może jedną dziesiątą tego, co w ubiegłym roku, bo truskawki były bardzo drogie – powiedział nam Piotr Gray, prezes zarządu spółki Vin-Kon Nieledew.

Jak twierdzą specjaliści, w tym roku na Lubelszczyźnie było o połowę mniej truskawek niż się spodziewano. Truskawki i maliny podmarzły bardzo mocno, a potem zaszkodziła im susza – mówi Zdzisław Partyka, główny specjalista do spraw sadownictwa i ochrony roślin w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Niedostatek truskawek i ich wysoka cena sprawiły, że zamojska Chłodnia "Mors” – jak rzadko kiedy – ma przerwę w mrożeniu owoców sezonowych. Firma płaciła plantatorom od 2,5 do 5,5 zł za kg truskawek. Teraz zakład czeka na porzeczki, maliny i wiśnie. W niektórych rejonach porzeczki jest dużo, ale w innych nie ma jej wcale. Zaczęliśmy skupować czarną po 1,5-1,8 zł/kg. Cena czerwonej porzeczki od poniedziałku rośnie. Jest już w skupie nawet po 3,5 zł za kg. Plantatorzy w tym roku zarobią – uważa Jan Świst, prezes chłodni. – Miałem zatrudnić na sezon dużo więcej osób, ale okazało się, że nie ma do czego – dodaje.

W rejonie Tomaszowa Lub. truskawek było jak na lekarstwo. Teraz rozpoczął się tam na dobre skup porzeczek. We wtorek jedna z firm płaciła za czarną porzeczkę po 2,2 zł za kg. Myślę, że cena pójdzie w górę. Surowca jest o ok. 20-30 proc. mniej niż ubiegłym roku – ocenia Mieczysław Hek, kierownik Wydziału Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub.Według jego oceny, gdyby nawet cena porzeczek doszła do 3 zł za kg, plantatorzy zarobiliby na niej mniej niż przed rokiem, bo wzrosły ceny nawozów i trzeba było kilka razy powtarzać opryski. Tymczasem tomaszowscy rolnicy modlą się, żeby nie spadł grad. Pamiętają bowiem jak dwa lata temu całkowicie zniszczył im owocowe plantacje.

Zdzisław Partyka uspokaja, że czarnej porzeczki nie powinno być na Lubelszczyźnie mniej niż przed rokiem. Także czerwonej nie będzie mniej, choć chcą ją skupować wszystkie firmy – mówi. – Jej cena już przekracza 3 zł. Plantatorzy już nasadzają białą porzeczkę, bo za kilka lat ta może być hitem sezonu. Ceny wiśni i poziom zbiorów mogą być podobne, jak w ubiegłym roku. Jabłka będą i zapowiada się ich dobry urodzaj w sadach towarowych. Mniej będzie natomiast grusz i śliw. Brzoskwinie i morele będą tylko w szczątkowych ilościach, bo bardzo mocno zmarzły.
 
 Owoce w cenie
Wczoraj na jednym z zamojskich targowisk wynotowaliśmy następujące ceny owoców:

  •  malina - 4,5 zł/0,5 kg,
  • czarna porzeczka - 4 zł/kg,
  • agrest - 2,5 zł/kg,
  • czereśnia - 5zł/kg,
  • morele - 8 zł/kg.

POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę