Dużo zboża na rynku

20 września 2005

Ceny zbóż są w dalszym ciągu zróżnicowane w zależności od regionu oraz jakości ziarna. Pszenica konsumpcyjna kosztuje 350 - 370 zł, paszowa 290 - 320 zł, żyto 260 - 300 zł, jęczmień 300 - 340 zł, a pszenżyto 250 - 270 zł za tonę.

Jak podał GUS, ceny skupu pszenicy w sierpniu były o 18,5 proc. niższe od tych przed rokiem, a żyta o prawie 16 proc. Duża podaż powoduje, że trudno sprzedać ziarno, zwłaszcza paszowe. Tymczasem przetwórnie nie chcą robić większych zapasów, licząc, że będzie taniej.

Rolnicy oczekują z kolei, że notowania zbóż będą szły w górę.

- W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się wzrostu cen zbóż - twierdzi Tomasz Januszaniec z firmy Nagrol. Podaż ziarna jest duża, magazyny pełne. Poza tym analitycy przewidują dalsze umacnianie się złotego względem euro.

Silny złoty martwi rolników, gdyż cena w skupie interwencyjnym będzie zależeć od kursu wspólnej waluty. Niezadowoleni są z tej sytuacji także handlowcy, gdyż oznacza to dla nich spadek opłacalności eksportu. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy duży ruch panuje w portach. Elewatory zbożowe wypełnione są ziarnem, głównie żytem, jęczmieniem oraz owsem. Zboża te sprzedawane są za granicę, przede wszystkim do Hiszpanii.


POWIĄZANE

Ubiegłoroczne zbiory kukurydzy na ziarno są już prawie zakończone. W niektórych ...

Przypominamy, że 15 stycznia 2021 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku ...

Rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pami...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę