Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

DZIAŁALNOŚĆ ARR NA RYNKU ZBÓŻ

28 lipca 2006

Polska uplasowała się na 3 miejscu w Europie pod względem ilości zbóż, które zostały zaoferowane do interwencji w sezonie 2005/06. Do Agencji Rynku Rolnego zaoferowano ponad 850 tys. ton zbóż – głównie pszenicę. I taka ilość została zakupiona. W całej Unii Europejskiej zaoferowano do sprzedaży blisko 10 mln ton zbóż.

Najwięcej spośród 25 państw członkowskich zgłoszono ofert na Węgrzech – ponad 4 mln ton, głownie oferty sprzedaży kukurydzy. Drugie miejsce zajmują Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów przejęto w magazynach interwencyjnych 1,8 mln ton zbóż. Właśnie trzecie miejsce zajmuje Polska. Agencja Rynku Rolnego jako agencja płatnicza UE począwszy od 1 listopada 2005 roku na bieżąco przyjmowała oferty na przejęcie zbóż w ramach zakupów interwencyjnych oraz zawierała umowy na zakup zbóż z przedsiębiorcami. Termin zakończenia przyjmowania ofert upłynął 31 maja 2006 roku, ale dostawy mogą być realizowane do końca lipca br. Tak samo ARR będzie działała w tym sezonie. To jest podstawa naszej działalności, czyli od początku do końca jasno określone „reguły gry”. Taką role spełniają agencje płatnicze we wszystkich krajkach członkowskich Unii Europejskiej. Ci, którzy mieli problem ze zbytem zbóż mogli je sprzedać do ARR spełniając określone warunki. Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że Agencja Rynku Rolnego przyjęła najmniejszą możliwą partię zbóż, którą może jeden podmiot sprzedać do interwencji. Przepisy unijne wyraźnie mówią – 80 ton to najmniejsza ilość zboża, którą możne jeden podmiot sprzedać do agencji płatniczej. ARR zdejmuję z rynku strukturalną nadwyżkę zbóż.

W sezonie 2004/05 na zapasy interwencyjne ARR przejęła ponad milion ton zbóż. Jeszcze nigdy ARR nie kupiła takiej ilości zbóż wyłączając je z rynkowego obrotu.

Ale Agencja nie tylko kupowała zboże, ale także wprowadzała go na rynek. Od 6 lipca Agencja Rynku Rolnego prowadzi sprzedaż zbóż na eksport. Przedsiębiorcy z magazynów ARR mogą wywieźć do krajów trzecich 400 tys. ton pszenicy oraz 100 tys. ton jęczmienia. Zboża są sprzedawane w przetargach, w których przedsiębiorcy oferują ceny, po jakich chcą je zakupić i wyeksportować. Podobna sprzedaż jest prowadzona w niektórych europejskich krajach, które razem z Polskę wstąpiły do UE (m.in. na Węgrzech, Litwie, Estonii, Słowacji oraz w Czechach). W sezonie 2005/06 z magazynów ARR zostało wyeksportowane blisko 350 tys. ton pszenicy.

Była prowadzona także sprzedaż zbóż na rynek wewnętrzny. W czerwcu ARR sprzedała 140 tys. ton pszenicy. Przedsiębiorcy płacili za tonę co najmniej 107 euro. Sprzedaż zbóż z unijnych magazynów miała na celu ustabilizowanie cen na rynku. Uruchomienie rezerw zapobiegło m.in. importowi tańszego ziarna z innych krajów UE. Bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyła się kukurydza. Z polskich magazynów sprzedano blisko 250 tys. ton tego ziarna – najwięcej ze wszystkich krajów UE.

W sezonie 2006/07 tak jak w latach minionych w celu stabilizacji polskiego rynku zbóż zakupem interwencyjnym będą objęte trzy rodzaje zbóż:
o pszenica
o jęczmień
o kukurydza

Ilość oferowanych zbóż nie może być mniejsza niż:
o 80 ton w przypadku zakupu zbóż na zapasy interwencyjne z dostawą do magazynu interwencyjnego,
o 500 ton w przypadku przejmowania zbóż na zapasy interwencyjne w miejscu przechowywania.

W okresie od 1 listopada do 31 maja Agencja Rynku Rolnego zobowiązana jest do zakupu oferowanych zbóż po cenie interwencyjnej pod warunkiem, że spełnią one minimalne wymagania jakościowe i ilościowe. Rok gospodarczy dla zbóż trwa od 1 lipca danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Cena interwencyjna jest jednakowa dla wszystkich i wynosi 101,31 € za tonę. Cena ta podlega podwyższeniu o miesięczny dodatek w wysokości 0,46 euro/t. W ramach zakupów interwencyjnych obowiązująca cena interwencyjna wraz z miesięcznym dodatkiem podlega podwyższeniu lub obniżeniu w zależności od faktycznej jakości zboża dostarczonego przez sprzedającego.

ARR współpracuje z przedsiębiorcami, z którymi zawiera umowy na przechowywanie zbóż. Podczas dwuletniej obecności Polski, w UE do magazynów interwencyjnych trafiło blisko 2 mln ton zbóż. Wymagało to od ARR zabezpieczenia ogromnych ilości powierzchni przechowalniczych. Także pod zbiory w br. ARR zabezpiecza powierzchnie magazynowe. Nie ulegnie zmianie stawka za przechowywanie zbóż, która wynosi 6,50 PLN/t/m-c netto. Natomiast ARR zmniejszy poziom zabezpieczenia dla przedsiębiorców, którzy przechowują zboże, co jeszcze bardziej ułatwi im współpracę z Agencją. Stanie się on jeszcze bardziej opłacalna. AAR będzie wymagała zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 70 euro/t (w ubiegłym sezonie było to 90 euro/t, zaś dwa lata temu – 110 euro/t).


POWIĄZANE

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę