aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Ekorol" gotowy do skupu 

14 lipca 2003

Agencja Rynku Rolnego ogłosiła listę punktów skupu zbóż, w których rolnicy będą mogli sprzedać ziarno i uzyskać dopłatę. Wśród dziewięciu placówek w Małopolsce jest działająca w Proszowicach Giełda Rolna "Ekorol".

Od kilku lat w czasie żniw wzdłuż ul. Kolejowej ustawiają się w kolejce pojazdy z przyczepami wypełnionymi pszenicą. Podobnie będzie zapewne i w tym roku. "Ekorol" otrzymał od ARR limit skupu w wysokości 560 ton, choć składał wniosek o większą ilość - 700 ton. Dotyczy to wyłącznie pszenicy konsumpcyjnej; w ramach limitu 460 t "Ekorol" przyjmie w sierpniu, natomiast 110 t - we wrześniu.

Żeby wykorzystać dopłatę ARR, trzeba mieć odpowiednie zaświadczenia, zaś jednorazowa dostawa nie może być mniejsza niż 3 tony. Wymóg ten eliminuje rolników, gospodarujących na niewielkich areałach: aby uzyskać 3 tony ziarna, trzeba zasiać zboże na przynajmniej połowie hektara. Zboża nie mogą sprzedawać pośrednicy: aby skorzystać z dopłaty ARR, trzeba być zarejestrowanym rolnikiem.

Problemem może być jakość ziarna. Poprzednie lata wykazały, że pszenica, przywożona przez gospodarzy z okolic Proszowic, nie spełnia wymogów dotyczących odpowiedniej zawartości glutenu. W tym roku wyjątkowo kapryśna pogoda sprawiła, że rolnicy nie spodziewają się wysokich plonów.

Nie wiemy, czy ziarno z dostaw spełni wymogi, okaże się to w pierwszych dniach skupu. Ziarno może nie być jednorodne, bo po przymrozkach w styczniu i lutym oziminy zostały na wiosnę przesiane nowym ziarnem – obawia się prezes "Ekorolu" Wojciech Janowski.

Jeżeli parametry dostarczanego ziarna będą niskie, być może agencja obniży je. Lutowe mrozy, majowo-czerwcowa susza i lipcowy grad wyrządziły niektórym rolnikom bardzo poważne szkody. Niejeden zastanawia się, czy zamiast wynajmowania kombajnu nie okaże się bardziej sensownym rozwiązaniem ścięcie zboża kosiarką rotacyjną: odzyskaliby wtedy przynajmniej słomę.

W dostawach nie ma rejonizacji, do proszowickiego skupu przyjechać mogą rolnicy z innych województw. Corocznie w "Ekorolu" pojawiają się np. dostawcy z województwa świętokrzyskiego, co jest efektem sytuacji, iż na północ od Krakowa giełda jest jedyną instytucją, oferującą skup z dopłatami ARR. Dawne magazyny zbożowe w Kozłowie zostały rozszabrowane, zaś najbliższy punkt skupu znajduje się dopiero w Busku Zdroju.

W proszowickich magazynach wszystko jest już przygotowane. Wyremontowano i zalegalizowano wagę, pracownice pobierające próbki ziarna uzyskały potwierdzenie wymaganych kwalifikacji. Skup ma rozpocząć się 1 sierpnia, ale ponieważ jest to piątek, ze względów technicznych inauguracja nastąpi w poniedziałek, 4 sierpnia.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę