EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

"Ekorol" gotowy do skupu 

14 lipca 2003

Agencja Rynku Rolnego ogłosiła listę punktów skupu zbóż, w których rolnicy będą mogli sprzedać ziarno i uzyskać dopłatę. Wśród dziewięciu placówek w Małopolsce jest działająca w Proszowicach Giełda Rolna "Ekorol".

Od kilku lat w czasie żniw wzdłuż ul. Kolejowej ustawiają się w kolejce pojazdy z przyczepami wypełnionymi pszenicą. Podobnie będzie zapewne i w tym roku. "Ekorol" otrzymał od ARR limit skupu w wysokości 560 ton, choć składał wniosek o większą ilość - 700 ton. Dotyczy to wyłącznie pszenicy konsumpcyjnej; w ramach limitu 460 t "Ekorol" przyjmie w sierpniu, natomiast 110 t - we wrześniu.

Żeby wykorzystać dopłatę ARR, trzeba mieć odpowiednie zaświadczenia, zaś jednorazowa dostawa nie może być mniejsza niż 3 tony. Wymóg ten eliminuje rolników, gospodarujących na niewielkich areałach: aby uzyskać 3 tony ziarna, trzeba zasiać zboże na przynajmniej połowie hektara. Zboża nie mogą sprzedawać pośrednicy: aby skorzystać z dopłaty ARR, trzeba być zarejestrowanym rolnikiem.

Problemem może być jakość ziarna. Poprzednie lata wykazały, że pszenica, przywożona przez gospodarzy z okolic Proszowic, nie spełnia wymogów dotyczących odpowiedniej zawartości glutenu. W tym roku wyjątkowo kapryśna pogoda sprawiła, że rolnicy nie spodziewają się wysokich plonów.

Nie wiemy, czy ziarno z dostaw spełni wymogi, okaże się to w pierwszych dniach skupu. Ziarno może nie być jednorodne, bo po przymrozkach w styczniu i lutym oziminy zostały na wiosnę przesiane nowym ziarnem – obawia się prezes "Ekorolu" Wojciech Janowski.

Jeżeli parametry dostarczanego ziarna będą niskie, być może agencja obniży je. Lutowe mrozy, majowo-czerwcowa susza i lipcowy grad wyrządziły niektórym rolnikom bardzo poważne szkody. Niejeden zastanawia się, czy zamiast wynajmowania kombajnu nie okaże się bardziej sensownym rozwiązaniem ścięcie zboża kosiarką rotacyjną: odzyskaliby wtedy przynajmniej słomę.

W dostawach nie ma rejonizacji, do proszowickiego skupu przyjechać mogą rolnicy z innych województw. Corocznie w "Ekorolu" pojawiają się np. dostawcy z województwa świętokrzyskiego, co jest efektem sytuacji, iż na północ od Krakowa giełda jest jedyną instytucją, oferującą skup z dopłatami ARR. Dawne magazyny zbożowe w Kozłowie zostały rozszabrowane, zaś najbliższy punkt skupu znajduje się dopiero w Busku Zdroju.

W proszowickich magazynach wszystko jest już przygotowane. Wyremontowano i zalegalizowano wagę, pracownice pobierające próbki ziarna uzyskały potwierdzenie wymaganych kwalifikacji. Skup ma rozpocząć się 1 sierpnia, ale ponieważ jest to piątek, ze względów technicznych inauguracja nastąpi w poniedziałek, 4 sierpnia.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę