Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Eksport owoców i warzyw

23 listopada 2004

Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze, ale ta sytuacja nie musi trwać zbyt długo - twierdzą eksperci obserwujący eksport polskich owoców i warzyw.

Nasze jabłka, ziemniaki czy cebulę bardzo chętnie kupują zachodni odbiorcy za sprawą niskich cen oraz dobrej jakości. Zagrożeniem dla dalszego wzrostu eksportu jest rozdrobnienie produkcji oraz brak zorganizowania ogrodników i sadowników.

Owoce i warzywa to jedna z głównych sił napędowych polskiego eksportu żywności. Za granicę sprzedajemy już około 1,5 mln ton tego towaru, eksport co roku wzrasta o 5%. Potwierdzają to zachodnioeuropejscy handlowcy, którzy do Warszawy przyjechali na międzynarodowe targi owoców i warzyw.

Na razie zniesienie barier w handlu z rozszerzoną Unią Europejską wychodzi naszym producentom na dobre, ale zdaniem ekspertów dalsze zwiększanie eksportu może być trudne.

W Polsce jest 10 tysięcy towarowych gospodarstw sadowniczych. Reszta to sady poniżej 2 hektarów. A to oznacza, że zaledwie 3,5% sadowników w kraju może samodzielnie dostarczyć duże i jednorodne partie towaru. To zbyt mało, aby nawiązać współpracę z odbiorcami z zachodniej Europy.

Problem mogłoby rozwiązać zrzeszanie się sadowników i ogrodników w grupy producenckie. Ale z tym też jest kiepsko. Konkurencja polsko-polska jest bardzo duża z czego korzystają zagraniczni odbiorcy. Stawki jakie płacą za kupione w Polsce owoce nie zadawalają naszych sadowników. Ale jak na razie są najtańsze w Europie i chyba nieprędko to się zmieni.


POWIĄZANE

Mimo pandemii Polacy kupują coraz więcej czekolady. Popyt rośnie, a wartość czek...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę ...

Od początku sezonu 2020/21 do dnia 5 kwietnia Ukraina wyeksportowała 35,8 mln to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę