Emisja gazów w polskich cukrowniach po 01.01.2005r

26 kwietnia 2004

Od 01.01.2005 roku każda cukrownia w Polsce będzie mogła wyemitować tylko ściśle określoną ilość gazów cieplarnianych. Jeżeli ją przekroczy będzie musiała zapłacić wysokie kary.

Polskie cukrownie emitują zbyt duże ilości dwutlenku węgla. Żeby to ograniczyć Ministerstwo Środowiska, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, wprowadzi ścisłe limity. "Zostaną określone ilości emisji dwutlenku wegla, które poszczególne przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić do powietrza" - poinformował Wojciech Jaworski z Ministerstwa Środowiska.

Jeżeli dana cukrownia wyemituje mniej gazów, nadwyżki może sprzedać innemu zakładowi po cenie rynkowej szacowanej na 10-12 euro. Jeżeli natomiast na koniec roku okaże się, że przekroczyła uprawnienia poniesie karę w wysokości 40 euro za każdą tonę ponad limit.

Cukrownie, które od 1988 roku przeprowadziły modernizację w celu redukcji emisji gazów dostaną dodatkowy limit. Jak mówi ministerstwo środowiska ma to zmobilizować te zakłady do dalszej restrukturyzacji, gdyż dzięki temu będą mogły zarabiać na zaoszczędzonych nadwyżkach. Problem w tym, że nie wiadomo czy te limity zostaną przydzielone proporcjonalnie do poniesionych nakładów.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę