informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Europejscy rolnicy w obronie polskich producentów truskawek

22 lutego 2007

COPA-COGECA, największa organizacja reprezentująca europejskich rolników i spółdzielców, wsparła w środę polskie żądania wprowadzenia stałych ceł antydumpingowych na mrożone truskawki z Chin.

W liście wysłanym do unijnych komisarzy Petera Mandelsona (handel) i Mariann Fischer Boel (rolnictwo) COPA-COGECA pisze, iż "z wielkim zaniepokojeniem" odebrała sygnały z Komisji Europejskiej, że rozważa ona nieprzedłużenie wprowadzonych w październiku zeszłego roku tymczasowych (na 6 miesięcy) ceł antydumpingowych na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chin.

Zdaniem tego największego lobby rolniczego w UE, wprowadzenie w październiku przejściowych ceł antydumpingowych na tani import z Chin było uzasadnione, gdyż z powodu tego importu cierpieli europejscy producenci, zwłaszcza w Polsce, gdzie prawie całość produkcji truskawek jest przeznaczana do mrożenia i dalszego przetwarzania.

COPA-COGECA "domaga się, aby komisarz ds. handlu Peter Mandelson dopilnował przestrzegania na rynku wspólnotowym warunków uczciwej konkurencji i w tym celu wprowadził stałe cło antydumpingowe na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej" - czytamy w liście.

Tymczasem z informacji PAP wynika, że Mandelson jest zdeterminowany znieść cła na chińskie truskawki. Uważa bowiem, że kłopoty polskich plantatorów truskawek wynikają w dużej mierze z niskiej konkurencyjności tego sektora w Polsce, a nie z importu z Chin. Poza tym Mandelson jest zdania, że na wysokich cłach tracą europejscy odbiorcy mrożonych truskawek, głównie producenci dżemów i jogurtów.

Propozycja Komisji Europejskiej ma być oficjalnie znana w ciągu najbliższych tygodni. Będą musiały ją zaakceptować kraje członkowskie (najprawdopodobniej w połowie kwietnia); nie jest wymagana jednomyślność.

W KE Mandelson natrafił na razie na sprzeciw tylko ze strony polskiej komisarz Danuty Huebner, co może nie wystarczyć, by zablokować decyzję.

Zdaniem Polski tani import z Chin był katastrofalny dla polskich plantatorów truskawek. Ministerstwo Rolnictwa prezentowało w ubiegłym roku dane, z których wynikało, że w 2004 roku cena polskich truskawek na rynku UE wynosiła 1.082 euro za tonę, natomiast w 2005 roku - już tylko 717 euro za tonę. W tym samym okresie średnia cena chińskich truskawek w imporcie do UE spadła z 606 do 461 euro za tonę.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę