aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Europejscy rolnicy w obronie polskich producentów truskawek

22 lutego 2007

COPA-COGECA, największa organizacja reprezentująca europejskich rolników i spółdzielców, wsparła w środę polskie żądania wprowadzenia stałych ceł antydumpingowych na mrożone truskawki z Chin.

W liście wysłanym do unijnych komisarzy Petera Mandelsona (handel) i Mariann Fischer Boel (rolnictwo) COPA-COGECA pisze, iż "z wielkim zaniepokojeniem" odebrała sygnały z Komisji Europejskiej, że rozważa ona nieprzedłużenie wprowadzonych w październiku zeszłego roku tymczasowych (na 6 miesięcy) ceł antydumpingowych na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chin.

Zdaniem tego największego lobby rolniczego w UE, wprowadzenie w październiku przejściowych ceł antydumpingowych na tani import z Chin było uzasadnione, gdyż z powodu tego importu cierpieli europejscy producenci, zwłaszcza w Polsce, gdzie prawie całość produkcji truskawek jest przeznaczana do mrożenia i dalszego przetwarzania.

COPA-COGECA "domaga się, aby komisarz ds. handlu Peter Mandelson dopilnował przestrzegania na rynku wspólnotowym warunków uczciwej konkurencji i w tym celu wprowadził stałe cło antydumpingowe na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej" - czytamy w liście.

Tymczasem z informacji PAP wynika, że Mandelson jest zdeterminowany znieść cła na chińskie truskawki. Uważa bowiem, że kłopoty polskich plantatorów truskawek wynikają w dużej mierze z niskiej konkurencyjności tego sektora w Polsce, a nie z importu z Chin. Poza tym Mandelson jest zdania, że na wysokich cłach tracą europejscy odbiorcy mrożonych truskawek, głównie producenci dżemów i jogurtów.

Propozycja Komisji Europejskiej ma być oficjalnie znana w ciągu najbliższych tygodni. Będą musiały ją zaakceptować kraje członkowskie (najprawdopodobniej w połowie kwietnia); nie jest wymagana jednomyślność.

W KE Mandelson natrafił na razie na sprzeciw tylko ze strony polskiej komisarz Danuty Huebner, co może nie wystarczyć, by zablokować decyzję.

Zdaniem Polski tani import z Chin był katastrofalny dla polskich plantatorów truskawek. Ministerstwo Rolnictwa prezentowało w ubiegłym roku dane, z których wynikało, że w 2004 roku cena polskich truskawek na rynku UE wynosiła 1.082 euro za tonę, natomiast w 2005 roku - już tylko 717 euro za tonę. W tym samym okresie średnia cena chińskich truskawek w imporcie do UE spadła z 606 do 461 euro za tonę.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę