CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Grudynia sprzedana

25 sierpnia 2003

Zakończył się konflikt o gospodarstwo produkcji sadowniczej w Grudyni na Opolszczyźnie. Niestety skończył się też okres, kiedy Grudynia była jednym z największych producentów jabłek w kraju. Teraz na większości gruntów zamiast drzew owocowych rosną buraki i kukurydza.

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Opolu – mimo czterech wyroków sądowych – przez kilka lat nie mogła odzyskać bankrutującego gospodarstwa sadowniczego w Grudyni. Długi wobec Skarbu Państwa oraz gminy przekroczyły 20 mln zł, a szefowie spółki dzierżawiącej budynki, pola i sady skutecznie unikali komornika. W końcu do sprawy wkroczyła policja.

Aby spłacić długi gospodarstwa, w tym milion złotych wobec byłych pracowników, syndyk zmuszony był sprzedać 350 hektarów ziemi, którą kupili najwięksi okoliczni rolnicy.

 Niestety większość z 700-hektrowego sadu została już wycięta. Zostało niewiele ponad 100 hektarów drzewek owocowych. Jabłonie mają jednak być wycięte. Pozostanie tylko kilkadziesiąt hektarów wiśni.

W październiku bieżącego roku rozpocznie się proces  nieuczciwych dzierżawców, którzy przejęli majątek spółki. Prokurator postawi im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Na ławie oskarżonych siądzie również znany kardiochirurg z Zabrza. Nie będzie tylko syna byłego prezesa spółki, gdyż wciąż jest ścigany listem gończym.


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę