CTR_80917

GUS: zbiory zbóż w 2006 r. wyniosą 23,2-24,2 mln ton

26 lipca 2006

Zbiory zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi wyniosą w 2006 r. 23,2-24,2 mln ton, czyli o 3-7 proc. mniej niż w ubiegłym, słabym dla rolnictwa, roku - podał we wtorek wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Jak podkreślił p.o prezesa GUS Janusz Witkowski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zbiory zbóż i innych ziemiopłodów z powodu suszy będą niższe niż prognozowano, ale nie tak złe jak oceniają producenci rolni. Dodał, że największe straty w zasiewach odnotowuje się w woj. lubuskim.

Według wstępnych ocen ekspertów, plony zbóż w tym roku będą niższe o 5-9 proc. niż w ubiegłym i wyniosą 28,6-29,8 kwintali (dt) z hektara wobec 31,5 dt z ha w 2005 r.

GUS szacuje, że powierzchnia zbóż (wraz z mieszankami) wynosi ponad 8,1 mln ha, czyli jest o 2,5 proc. większa niż przed rokiem, z tego powierzchnia zasiewów pszenicy jest większa o 4,9 proc. Przy czym zmniejszył się udział zasiewów zbóż ozimych z 57,5 proc. do 55,4 proc., a zwiększył jarych.

Jak ocenia GUS, tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą ok. 1,4-1,5 mln ton, czyli będą o 7 proc. wyższe niż przed rokiem. Wstępnie oszacowano, że powierzchnia tych upraw wynosi ok. 0,6 mln ha, zaś plony z hektara będą kształtowały się w granicach 25,4- 27,1 dt z ha.

W stosunku do ubiegłego roku wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków (o 19,5 proc.), spadała zaś powierzchnia uprawy buraków cukrowych - o 2,8 proc.

Eksperci GUS oceniają, że stan plantacji ziemniaków jest na analogicznym poziomie jak w ubiegłym roku. Nie mniej jednak lipcowa susza może niekorzystnie wpłynąć na plonowanie ziemniaków odmian średnio-późnych i późnych.

Gorsze niż w 2005 roku będą w tym roku zbiory warzyw gruntowych. GUS ocenia, że ich produkcja będzie niższa o ok. 8,8 proc. i wyniesie niecałe 2,4 mln ton. Przewiduje się, że zbiory wszystkich gatunków warzyw gruntowych, z wyjątkiem pomidorów, będą niższe od uzyskanych w ubiegłym roku. Największy spadek zbiorów będzie w dotyczył marchwi (14 proc. mniej) i kapusty (11 proc.).

Zbiory owoców z drzew w tym roku będą wyższe od niewysokich zbiorów 2005 r i wyniosą od 2,7 do 2,8 mln ton tj. od 9,7 do 13,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. GUS przewiduje wyższą od ubiegłorocznej produkcję wszystkich gatunków owoców z wyjątkiem brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich. Największy wzrost będzie w przypadku wiśni i czereśni.


POWIĄZANE

Ministerstwo rolnictwa opracuje w przyszłym roku program rozwoju branży winiarsk...

Tylko cztery rośliny - pszenica, ryż, kukurydza i soja stanowią 60 proc. produko...

Według najnowszych danych zebranych przez Copa i Cogeca możemy spodziewać się do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę