aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IGC przewiduje znaczny wzrost światowej produkcji pszenicy

17 marca 2004

Na podstawie dotychczasowych informacji o tendencjach w uprawach należy spodziewać się znacznego wzrostu światowej produkcji pszenicy w następnym sezonie 2004/2005.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w swojej pierwszej szczegółowej prognozie szacuje światowe zbiory pszenicy w przyszłym sezonie (przy założeniu, że bieżącym roku w ważnych regionach uprawy nie dojdzie do anomalii pogodowych) na 601,0 mln ton. Byłoby to o 46,6 mln ton, tj. o 8,4% więcej niż w bieżącym roku gospodarczym.

Wzrost produkcji ma być zarówno konsekwencją zwiększonego areału uprawy, jak też spodziewanej poprawy plonowania w stosunku do poprzedniego roku. W obecnym sezonie 2003/2004 długotrwała susza i upały w znacznej części Europy sprawiły, że na części obsianych pól nie było co zbierać. IGC szacuje, że w sezonie 2004/2005 na całym świecie areał pszenicy wyniesie 211,1 mln ha, co w porównaniu z obecnym sezonem oznaczałoby wzrost o 6,6 mln ha, czyli o 3,2%. Jeśli chodzi o średni globalny zbiór z hektara, to londyńscy eksperci rynkowi oczekują wzrostu do ponad 27,2 dt, co w porównaniu ze do stosunkowo słabym wynikiem w sezonie 2003/2004 oznaczałoby poprawę o 4,2%. Istotny wpływ na te wskaźniki będzie miała sytuacja w Europie. IGC przewiduje, że rolnicy w rozszerzonej UE w tym roku zwiozą ogółem o ponad 20 mln ton pszenicy więcej niż w 2003 r. Również prognozy IGC dla Rosji i Ukrainy mówią o znacznie większych zbiorach niż rok temu. Zapowiada się wyraźny wzrost produkcji pszenicy w Indiach. Mniejszych zbiorów niż w 2003 r. Międzynarodowa Rada Zbożowa spodziewa się natomiast w USA i Kanadzie, a także w Chinach, Afryce Północnej i Australii.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę