aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Import śruty paszowej za zgodą Ministerstwa Środowiska

4 listopada 2003

Każdy importer, który chce sprowadzić z zagranicy śrutę paszową, powinien zgłosić się do Ministerstwa Środowiska po specjalne zezwolenie - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

"Mam zapewnienia od pana ministra środowiska, że każdy, kto chce sprowadzić do Polski śrutę, natychmiast uzyska na to zezwolenie" - powiedział Olejniczak.

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że w ciągu tygodnia z 1,1 tys. zł do 1,5 tys. zł za tonę zdrożała śruta sojowa, a słonecznikowa z 440 do 550 zł. Według Gazety, powodem tego jest decyzja ministra środowiska, który uznał śrutę paszową za odpad produkcyjny i wpisał ją na tzw. czarną listę szkodliwych odpadów. Transporty śruty stoją na granicach, gdyż do jej wwozu - jako odpadu produkcyjnego - potrzebne są odpowiednie zezwolenia i dokumenty Inspekcji Ochrony Środowiska. "Gazeta" napisała, że podwyżki cen śruty spowodują podrożenie wieprzowiny i drobiu, bo śruta to podstawa pasz.

Olejniczak zapewnił, że wzrost cen śruty paszowej nie przełoży się na wzrost cen mięsa. "Do tej pory wykorzystywaliśmy mączki mięsno-kostne. Od 1 listopada nie można ich już stosować w żywieniu zwierząt. Dlatego alternatywą dla tych mączek jest rzepak, soja czy śruty" - tłumaczył Olejniczak.

Dodał, że pojawił się problem ze sprowadzaniem śruty paszowej z zagranicy, bo do tej pory zapotrzebowanie na nią było niewielkie. Wzrosło jednak po wycofaniu mączek mięsno-kostnych, czyli od 1 listopada.

"Pojawił się zator w sprowadzaniu śruty, bo resort środowiska nie dostosował jeszcze przepisów do wymogów Unii Europejskiej, czyli liberalnego handlu śrutami" - powiedział Olejniczak.

Zapewnił, że w przyszłości powstanie tzw. zielona lista odpadów, które można wykorzystać jako składnik pasz. "Minister środowiska poinformował mnie, że zrobi to najszybciej, jak tylko możliwe" - powiedział Olejniczak.

Według "Gazety Wyborczej", minister środowiska uznał śrutę paszową za odpad produkcyjny i wpisał ją na tzw. czarną listę szkodliwych odpadów.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę