CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Informacja Elewarru Sp z o.o. dotycząca sprzedaży zbóż w systemie przetargów internetowych organizowanych przez Warszawską Giełdę Towarową

7 lutego 2008
Elewarr Sp. z o.o. od 1995 roku sprzedaje zapasy zbóż za pośrednictwem WGT. Przedmiotem obrotu były zapasy własne zbóż (w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu ton rocznie ) oraz zboże z rezerw państwowych składowane w magazynach Spółki, a sprzedawane przez Agencję Rezerw Materiałowych . W I kwartale 2007 Spółka sprzedała na sesjach giełdowych 13 tyś ton zbóż . W okresie skupu Spółka aktywnie współpracował z WGT przy wdrażaniu internetowego systemu zakupu zbóż od producentów rolnych do elewatorów Spółki.

Prowizja pobierana od Elewarr przez WGT wynosi 0,3 % wylicytowanej ceny transakcyjnej. Przy sprzedaży najdroższej obecnie pszenicy konsumpcyjnej (średnia cena 890 zł/t) marża wynosi 2,67zł /t, a nie 5 zł/t jak podała GW.
Należy przypomnieć , że ze względu na duże różnice cen w zawieranych bezpośrednio przez Oddziały umowach sprzedaży - właściciel ARR popierał giełdową sprzedaż zapasów Spółki. Uzyskana w drodze przetargu cena sprzedaży przewyższała zawsze ceny uzyskiwane w umowach indywidualnych.
WGT jest jedynym w kraju organizatorem przetargów na towary rolne, zapewniającym ogólnokrajowy dostęp dla wszystkich zainteresowanych zakupem podmiotów . Pozostałe wymienione przez GW tzw. giełdy funkcjonują na zasadzie biur pośrednictwa handlowego , kojarzą oferty lecz nie prowadzą przetargów na oferowany towar.
Stosowanie systemu rozliczeń za zakupiony w przetargach towar poprzez Izbę Rozliczeniową WGT zapewnia bezpieczeństwo realizacji transakcji dla obu jej uczestników .
Drobni przetwórcy ( małe młyny i producenci pasz) mogą nabywać zboże Elewarru na własny rachunek uczestnicząc w licytacji bez pośrednictwa biur maklerskich .
W indywidualnych przypadkach Spółka realizuje sprzedaż zbóż bezpośrednio dla kontrahentów w cenie nie niższej niż osiągnięta w ostatnim przetargu giełdowym przy otrzymaniu przedpłaty za każdą partię odbieranego towaru .
Elewarr i WGT deklarują organizacje bezpłatnych szkoleń w terenie umożliwiających prawidłowe korzystanie z platformy internetowej skierowanych do małych przedsiębiorstw , które nie chcą korzystać z usług licencjonowanych maklerów.
Podsumowując można wymienić szereg korzyści płynących z sprzedaży za pośrednictwem przetargów elektronicznych organizowanych przez WGT;
- Uzyskanie najlepszej ceny rynkowej dla danej partii towaru ,
- Transparentny system obrotu zbożem ,
- Ogólnokrajowa dostępność uczestnictwa w przetargach internetowych,
- Gwarancja prawidłowej realizacji zawartych transakcji,
- Uzyskanie informacji o kształtowaniu się cen rynkowych dla poszczególnych asortymentów towarów rolnych .


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę