EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Inspekcja Ochrony Roślin zapowiedziała kontrole

29 stycznia 2003

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Rejonowy Zespół Doradztwa Rolniczego w powiecie wąbrzeskim zorganizował dla rolników kurs, po którym otrzymali świadectwa zezwalające na zakup i stosowanie trujących preparatów ochrony roślin. Były ważne 5 lat i właśnie tę ważność utraciły. Rolnicy narzekają, że powinny być one wydawane bezterminowo, zwłaszcza że za kursy musieli sami zapłacić. Inspekcja Ochrony Roślin zapowiada kontrole.

Stanisław Barwiński, specjalista z RZDR Wąbrzeźno twierdzi – Jeszcze kilka lat temu na ogół stosowano po kilka litrów czy kilogramów środków ochrony roślin do zwalczania chwastów, grzybów czy wirusów na hektar. Dziś nowe substancje czynne zawarte w preparatach są tak skondensowane, że pozwalają na ich stosowanie nawet w kilkudziesięciogramowych ilościach. Bez konkretnej wiedzy o dawkowaniu, sposobach opryskiwania i następstwach użycia zbyt dużej ilości dla chronionych roślin nie wolno narażać środowiska i ludzi na zatruwanie. Tylko około 60 rolników z gminy Wąbrzeźno ma ważne świadectwa. Pozostałe 120 właścicieli gospodarstw zgodnie z przepisami ustawy o ochronie roślin nie może stosować środków chemicznych. 

Po 5 latach znów organizowane są szkolenia. W gminie Książki już wzięło w nich udział kilkudziesięciu rolników. W Dębowej Łące zapisało się pięćdziesięciu.

Kiedy zacznie się sezon wegetacyjny pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą odwiedzać gospodarstwa aby skontrolować prowadzenie rejestru prowadzonych oprysków, atestu sprawności opryskiwaczy oraz uprawnienia osób stosujących środki. Posiadają oni również prawne przyzwolenie do karania mandatami osób nie stosujących się do ustawowych wymogów ochrony roślin. RZDR zachęca rolników, aby w okresie zimowym uzupełnili swoją wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin. Dalsze kursy chemizacyjne będą organizowane w gminach w miarę naboru chętnych. Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Zespołu przy ul. 1 Maja 63 lub telefonicznie pod nr 688-25-62.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę